Eskişehir'de o ilaçlar neden bulunamıyor?

Eskişehir'de o ilaçlar neden bulunamıyor? 9.Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası'ndan açıklama geldi...

SAĞLIK 28.12.2020, 12:15
Eskişehir'de o ilaçlar neden bulunamıyor?

9.Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Ecz. Metin Kamış, yaptığı açıklamada, bazı ilaçların piyasada bulunmamasının nedenleri ile ilgili, sıkıntının bazı ilaç firmalarından kaynaklandığını söyledi. 

"Bu sene daha çok sıkntı yaşıyoruz"

Metin Kamış yaptığı yazılı açıklamada, "Biz eczacılar her sene sonu yaşadığımız piyasada ilaç olmaması ile ilgili bu sene çok daha fazla sıkıntı yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın, özellikle de kronik rahatsızlığı bulunan hastalarımızın ilaca ulaşımı mümkün olmuyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi Kamu Kurum İskontosu uygulamayan ilaç firmaları. Peki; Kamu Kurum İskontosu nedir? KKİ dediğimiz iskonto, firmaların devlete yapmış olduğu bir iskontodur. Örnek verecek olursak vatandaşımız bir ilacı Sosyal Güvencesi ile alırsa üretici firma devletin belirlediği oranda iskonto yapmak zorundadır. Ancak son yıllarda firmalar özellikle kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlarda uygulaması gereken KKİ’leri uygulamıyorlar. Bu durumda da ilaçları piyasada bulamayabiliyoruz" dedi.

"Gerekli yaptırımlar uygulanmalı"

Metin Kamış, "Örnek vermek gerekirse  yüzde 28 uygulanacak iskontoyu kimi firma hiç uygulamıyor kimi ise daha az şekilde uyguluyor. Sonuçta olan o ilaca ulaşamayan vatandaşımıza oluyor. Halk sağlığını ilgilendiren konularda para hiçbir zamana ilk konuşulacak şey olmamalıdır. Yetkilileri firmaların bu tutumuna karşı gerekli yaptırımlarda bulunmaya davet ediyoruz" diye konuştu. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@