Banksy'nin o eseri rekor fiyata satıldı!

Dünyanın kimliği gizli en ünlü sanatçılarından Banksy'nin sağlık çalışanlarına hediye ettiği o eseri rekor fiyata satıldı! Tüm geliri sağlık için harcanacak...

SANAT 24.03.2021, 16:50
Banksy'nin o eseri rekor fiyata satıldı!

Kimliğini gizli tutarak yaptığı sokaklarda yaptığı sanat eserleriyle dünyanın en çok konuşulan sanatçılarından biri olan İngiliz sanatçı Banksy’nin, sağlık çalışanları için yaptığı eser rekor fşyata satıldı. 

16,7 milyon sterline, yani 183 milyon liraya satıldı

Banksy’nin ‘Game Changer’ adını verdiği eser, Christie's Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarıldı. 2.5 ile 3.5 milyon sterlin arası fiyata alıcı bulması beklenen eser, kıyasıya geçen açık artırma sonucunda 16.7 milyon sterline (yaklaşık 183 milyon TL) satıldı.

Bir Banksy eserine ödenen en yüksek rakam oldu

Bu rakam, bir Banksy eseri için ödenen en yüksek rakam oldu. Daha önceki rekor, 2019’da Banksy'nin Avam Kamarası'nı şempanzelerle dolu bir şekilde tasvir ettiği eser ‘Devolved Parliament’ için ödenen 9.9 milyon sterlindi.

Sağlık alanındaki çalışmalar için kullanılacak 

Eserin satışından elde edilen gelir, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) ve sağlık alanında çalışmalar yürüten vakıflara gönderilecek.

Banksy eserini bir notla hastaneye bırakmıştı 

Banksy söz konusu eserinin görüntüsünü sosyal medyada paylaşmış, pandemi döneminde eser büyük ilgi görmüş, daha sonra sanatçı eserini gizlicwe İngiltere’nin Southampton Üniversitesi Hastanesi’ne bırakmıştı. Eserde Batman ve Superman gibi süper kahraman oyuncaklarını sepete bırakan bir çocuk, ağzında maskesi olan bir sağlık çalışanı figürüyle oynuyordu. 

Sağlık çalışanlarına hediye etmişti 

Eserin yanına bir de not iliştiren Banksy, sağlık çalışanlarına hitaben, “Yaptığınız her şey için teşekkürler. Her ne kadar siyah beyaz olsa da, bu resmin ortamı aydınlatmasını umuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@