Eskişehir'in başkemancısı anlattı: Eskişehir'den ayrılacaktım ama...

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Başkemancısı Nazlı Avcı, bu yolda uzanan hikayesini anlattı... İşte Sivas'ta çocukken Kardelen Projesi ile keşfedilen bir yeteneğin Eskişehir'de başkemancılığa uzanan öyküsü...

SANAT 17.02.2021, 14:58 17.02.2021, 15:05
Eskişehir'in başkemancısı anlattı: Eskişehir'den ayrılacaktım ama...

Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemi müzik topluluğunun son etkinliğinin konuğu keman sanatçısı Nazlı Avcı oldu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi bünyesinde faaliyet gösteren çevrim içi öğrenci topluluklarından Müzik Topluluğu, 2021 Ocak ayı etkinliği kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Başkemancısı Nazlı Avcı ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Modarötörlüğünü Topluluk Koordinatörü Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarından Prof. Burcu Yazıcı’nın yaptığı söyleşide Avcı’nın sanat hayatında yaşadıkları, kariyerini ve tecrübeleri ile sanatçılık konusu ele alındı. Söyleşinin video kaydını Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin ekampus.anadolu.edu.tr adresinden izleyebilirsiniz.

Sivas’ın küçük bir ilçesinden Bilkent Üniversitesine uzanan yolculuk

Nazlı Avcı’nın eğitim hayatı ve sanatsal yeteneğinin keşfedilmesi oldukça ilgi çekici bir süreci oluşturuyor. 1998 yılında, “Kardelen Projesi” ile yeteneği fark edilen Avcı’nın yolu Bilkent Üniversitesi’ne kadar uzanıyor. Avcı bu süreci şu şekilde anlattı: “Ben sanatsal etkinliklerde genellikle ortaya atılan, girişken birisiydim. 1998 yılında “Kardelen Projesi” kapsamında Anadolu’da imkânı olmayan yerleşim yerlerinde yaşayan çocukların eğitime, sanata ve sanat eğitimine yönlendirilmesi için seçmeler yapılırdı.  Bir gün müzik öğretmenim bana Ankara’dan bir heyetin geleceğini ve benim şarkı söyleyeceğimi bana iletti.  Bizi bir müzik kulak sınavına tabii tuttular. Bu sınavı Sivas’tan bir tek ben kazandım. Bu vesile ile Bilkent Üniversitesine girdim. Ardından bana eğitim ve yurt bursu verildi. Bu sayede sanat eğitimine ve hayatına başlamış oldum.”

"Eskişehir'den ayrılıp ABD'ye gidecektim ama..."

Eskişehir’in çok güzel ve şirin bir şehir olmasından bahseden Avcı, Eskişehir’e olan tutkusu sebebi ile ABD’ye gitmediğini söyledi. Avcı; “Bilkent Üniversitesinden mezun olduktan sonra, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin Senfoni Orkestrasının başvuru ilanını gördüm ve başvurmaya karar verdim. Biraz çalıştıktan sonra ABD’de yüksek lisans yapmayı düşünüyordum fakat ABD’ye gitmedim ve Eskişehir’de kalmaya karar verdim. Sonrasında ABD’nin bir yüksek lisans programı kapsamında Ankara Üniversitesinde yüksek lisansımı da tamamladım.” dedi.

"Seyircilerin görmediği bir durum var..."

Nazlı Avcı orkestralarda başkemancının görev ve sorumluluklarını anlattı. Başkemancının bir orkestra için önemini anlatan Avcı, başkemancının sorumluluklarına dikkat çekti. Avcı, “Orkestralarda başkemancı hiyerarşik olarak şeften sonra gelen ilk kişidir. Bizim provalarda yaşadığımız ama seyircilerin görmediği şöyle bir durum var; hiyerarşik olarak 90-100 kişilik bir grubun çok sesli olarak müzik yapmaya çalıştığı bir yerde tabii ki bir "trafik polisinin" olması gerekiyor. Bizim notamlarımız var ama daha koordine olmamız için ve notada yazmayanların belirlenmesi için gereken şey başkemancının sorumluluğundadır. Tüm grupları koordine eder. Başkemancının algılarının çok açık olması ve birleştirici bir unsur olması gerekiyor. Bir nevi orkestra üyeleri ile şef arasında bir köprüdür.” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@