Oscar'lı oyuncu Sidney Poitier hayatını kaybetti

Oscar'ı kazanan ilk siyahi oyuncu Sidney Poitier hayatını kaybetti...

SANAT 07.01.2022, 21:07
Oscar'lı oyuncu Sidney Poitier hayatını kaybetti

En iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanan ilk siyahi aktör Sidney Poitier, 94 yaşında hayatını kaybetti.

En iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanan ilk siyahi aktör olan Hollywood yıldızı Sidney Poitier’ın 94 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi. Aslen Bahamalı olan ve 1927'de ABD’nin Miami kentinde doğan Poitier, 1958'de The Defiant Ones ile Oscar’a aday gösterilmesinin ardından 1963'te Tarladaki Zambaklar filmi ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanmıştı.

2001 yapımı Training Day adlı filmle en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan ikinci siyahi aktör olan Denzel Washington, ödülünü aldığı sırada yaptığı konuşmada, Poitier'i överek, “Ben her zaman senin peşinde olacağım Sidney. Her zaman ayak izlerini takip edeceğim. Yapmayı tercih edeceğim başka bir şey yok efendim” ifadelerini kullanmıştı. Aynı törende Poitier ise, ABD sinemasına yaptığı katkılardan dolayı Onursal Akademi Ödülü almıştı.

Poitier, 1997'den 2007'ye kadar Bahamalar'ın Japonya Büyükelçisi olarak görev yapmış ve 2009'da eski ABD Başkanı Barrack Obama tarafından insanlığa katkılarından ötürü en yüksek sivil onur madalyası olan “Başkanlık Özgürlük Nişanı” verilmişti.
Ernest Borgnine'nin ölümünün ardından Poitier, 2012 itibariyle yaşayan en yaşlı en iyi erkek oyuncu ödülüne sahip aktör unvanını almıştı.

Sidney Poitier kimdir?

Sydney Poitier, 20 Şubat 1927 tarihinde Miami, ABD.'de doğmuştur. Dolayısı ile ABD. Vatandaşıdır. Aslında Cat Island, Bahama kökenlidir. Çocukluğu 4000 nüfuslu Cat Island adasında geçti. Sydney Poitier'ın babası Reginald James Poitier, gezici bir domates satıcısıydı. 10 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Bahama'da Nassau adasına taşındı. 15 yaşına geldiğinde kardeşi ile yaşamaya Miami gönderildi. 17 yaşlarında New York'ta taşınarak bulaşıkçılık gibi sıradan işlerde çalıştı. Askerlik görevinden sonra Broadway'de Lysistrata müzikalinde küçük bir rol aldı.

1950 yılında "No Way Out" filminde önemli bir rolde oynadıktan sonra tanındı. 1958 yılında ilk ödülünü alan sanatçı, aynı zamanda Oscar ödülü alan ilk zenci oyuncu olma özelliğini taşımaktadır.

Sidney Poitier, 1950 – 2001 yılları arasında 51 yapımda oyunculuk, 9 filmde yonetmenlik, 1 filmde yapımcılık ve 1 filmde de senaristlik yaptı.
1997 Nisan'ında Japon Bahama'ları elçiliğiyle birlikte, UNESCO tarafından atandığı 1988'de Bahamalar elçiliği ve Walt Disney Company temsilciiliği görevlerini yürüttü. Poitier; Sir ünvanına ve Obama'nın barış ve özgürlük nişanına layık görüldü.

Sidney Poitier, en çok "Bülbülü Öldürmek", "Çakal" (The Jackal), "Kader Bağlayınca" (The Defiant Ones), "Sevgili Öğretmenim" (To Sir, with Love) ve "Gecenin Sıcağında" (In the Heat of the Night) filmlada unutulmaz yerini almıştır.

1998-2003 yılları arası Walt Disney Company'nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Sidney Poitier'e 12 Ağustos 2009 tarihinde, ABD. Başkanı Barack Obama tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nin en yüksek sivil onur madalyası verildi.

Sidney Poitier, 29 Nisan 1950 tarihinde Juanita Hardy ile evlendi, 1965 yılında boşandı. Daha sonra 23 ocak 1976 tarihinde Kanada'lı oyuncu Joanna Shimkus ile evlendi. Beverly, Pamela, Sherri, Gina , Anika, Sidney Tamiia adlarında ilk eşinden iki, ikinci eşinden 4 olmak üzere 6 kızı vardır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@