Türk müziği bir efsaneyi kaybetti

Türk müziğinin acı günü... Bir efsaneyi kaybettik...

SANAT 28.12.2020, 13:44 28.12.2020, 13:51
Türk müziği bir efsaneyi kaybetti

Türkiye’nin efsane isimlerinden klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı 90 yaşında vefat etti.

Mustafa Kandıralı, Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu.

Kandıralı'nın dün gece hastanede hayatını kaybettiği açıklandı. Kandıralı’nın cenazesi, bugün ikindi namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığında defnedilecek. 

Mustafa Kandıralı kimdir?

Mustafa Kandıralı, İzmit'in Kandıra kazasında 1930 yılında doğdu. 1960'lı senelerde ABD'de de konser turu yapmış dünyaca ünlü klarnetçimiz... 

Evden kaçıp İstanbul'a geldi, dünyaya sesini duyurdu

13 yaşında Kandıra’daki evinden kaçıp yürüyerek İstanbul’a gelen Mustafa Kandıralı 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı. Yaklaşık 20 yıl boyunca TRT’deki programlarıyla neşeli bayram sabahlarının simgesi hâline geldi.

Louis Armstrong ile beraber çaldı

Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti. Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi. Louis Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı.

Ustaların ustası... 

En iyi yetiştirdiği klarnet ustalarından birisi Yıldıray Deniz B., diğeri ise Hüsnü Şenlendirici'dir.

Yorumlar (1)
Ayşe atikel 3 hafta önce
Allah rahmet eylesin rahmetli eşimle çok dinler sahnede izlemişizdir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@