1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Sinan Özeçoğlu devrimi (1)
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Sinan Özeçoğlu devrimi (1)

A+A-

Eskişehir’in gurur duyduğu iki spor markası bulunuyor; bunlardan biri Eskişehirspor, bir diğeri ise Eskişehir Basket…

Her ne kadar Eskişehirspor’la yatıp kalksak da, bir diğer siyah – kırmızılı takımımız olan Eskişehir Basket’i de yakından takip ediyoruz. Eskişehirspor şu anda 1’inci ligde kümede kalma mücadelesi veriyor. İşin aslı bu lige 1’inci lig yerine, rahatlıkla ikinci lig diyebiliriz. Zira adı ‘Süper Lig’ olan 1’inci ligimiz, gerçekte süper filan bir lig değil. Böyle olunca da Spor Toto 1’inci Lig’e birileri çıkıp ‘İkinci lig işte kardeşim’ derse, fazlaca itiraz edemiyoruz.

Her neyse…

Ancak iş Tahincioğlu Süper Lig’ine gelince değişiyor. Bu lig kelimenin tam anlamıyla ‘süper’ bir lig. Kimileri İspanyol Liginden sonra bizim ligimizi Avrupa’nın en iyi ikinci ligi olarak değerlendiriyor. Kimileri ise Türkiye ligini Avrupa’nın en iyisi olarak gösterip, İspanyolları ikinci sırada değerlendiriyor. Yani Eskişehir Basket, Alman Bundesliga veya İngiliz Premier liginin basketboldaki karşılığı olan bir mecrada mücadele veriyor.

Gururumuz Eskişehir Basket’in bu noktaya gelmesinde – elbette ki – Sinan Özeçoğlu’nun büyük rolü var. Şimdilerde Eskişehir Basket kötü neticeler alıyor. Ancak bu durumun geçici olduğuna inanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki Eskişehir Basket’in ‘Kökü’ sağlam…

Bir kulübün kökünün sağlam olması, alt yapı çalışmalarından geçiyor.

Efes, Darüşşşafaka ve Tofaş gibi takımlar, alt yapı çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olmuş kulüpler. Fakat Eskişehir Basket, son zamanlarda alt yapıda öyle büyük başarılara imza attı ki, bütün Türkiye tarafından parmak ısırılarak takip ediliyor.

Mesela geçenlerde sessiz sedasız gerçekleştirilen bir ‘devrim’ pek çok basket takımı tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Sporda önce disiplin geliyor

Bildiğiniz gibi alt yapıdaki sporcuların, aynı anda yürütmeleri gereken bir de okul eğitimleri var. Yaşları 10 ile 18 arasında değişen çocukların, okul eğitimleri çok önemli. Futboldan alışkın olduğumuz bir durum var; ‘Çocuk madem topçu olacak, okul eğitimine gerek yok’ anlayışı bu…

Halbuki – mesela – Almanya’da çocuk ne kadar yetenekli olursa olsun, okulda belli not ortalamalarını tutturamazsa, kadro dışı bırakılır. Böylece o gıpta ile baktığımız disiplinli Alman sporcuları yetişir. Ancak bizde Batuhan Karadeniz gibi isimler ortaya çıkar. Derslerini çalışmayan, hayatının her aşamasında özel muamele gören ve kendisini ayrıcalıklı hisseden sporcular…

Hal böyle olunca da bizim sporcularımız ne kadar yetenekli olursa olsun, bir türlü disipline edilemez, kendisini geliştiremez. Bir zamanların Avrupa’da parmakla gösterilen genç Batuhan’ı şimdilerde nerede?..

Eskişehir Basket radikal bir karar alarak, alt yapıdaki oyuncularının 80 (Yanlış okumadınız seksen) not ortalaması almasını istiyor. Böyle bir ortalamayı tutturamayan genç sporcu, kadro dışı bırakıyor. İşte bu uygulama öz be öz Eskişehir çocuklarının daha disiplinli olmasını, çok başarılı basketbolcuların yetişmesini sağlayacaktır.

Duyduğumuz kadarıyla Eskişehir Basket’in bu uygulamasından sonra, Efes de benzer bir uygulamayı hayata geçirmiş ve genç sporcularının 70 ortalama tutturmasını zorunlu kılmış.

Yani ‘çiçeği burnundaki’ süper lig temsilcimiz, anlı şanlı Efes’e bile örnek olmuş.

Hem de daha şimdiden…

Bu başarının arkasında Sinan Özeçoğlu’nun olduğu kuşkusuz. Eskişehirspor için geç bulduğumuz ve erken kaybettiğimiz Özeçoğlu, Basketbolda karınca gibi çalışıyor. Kendisini ve mesai arkadaşlarını tebrik ederiz.

Tabii Özeçoğlu’nun basketbolda yarattığı devrimin sadece bununla sınırlı kalmadığını da belirtelim. İlerleyen yazılarımda Eskişehir Basket’in sessiz sedasız ne büyük alt yapı başarılarına imza attığını yine ele alacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.