1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Sinan Özeçoğlu Mucizesi (2)
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Sinan Özeçoğlu Mucizesi (2)

A+A-

Eskişehir Basket’in küçük gibi görünen, fakat çok önemli neticeler yaratacak 80 puan uygulamasından bahsetmiştim. Buna göre artık Eskişehir Basket’in alt yapısında oynayan ve yaşları 10 ile 18 arasında değişen sporcular, okullarında 80 puanlık not ortalamasını tutturmak zorunda olacaklar. Yoksa gözlerinin yaşına bakılmaksızın kadro dışı bırakılacaklar.

Bu sistemin disiplinli sporcular yetiştireceği açık.

Gelelim Eskişehir Basket’in altyapıda gerçekleştirdiği diğer başarılara… Bütün spor branşlarında bir takım doktorunun olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat çok az takım bünyesine psikolog katar. Eskişehir Basket’in, hem de alt yapısında bir psikolog (Psikiyatristle karıştırmayalım, kendisi bir doktor değil, davranış bilimci) çalıştırdığını öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Hemen bu psikoloğun çocukları zorlu maçlara zihinsel olarak hazırlayacağını düşünebilirsiniz. Eski usul, ‘Yürü be koçum. Siz bu maçı alırsınız’ın bilimsel versiyonu yani… Elbette Eskişehir Basket’in psikoloğunun görevleri arasında, çocukları zorlu kariyerlerine mental olarak hazırlamak da bulunuyor. Ancak bu psikoloğun asıl vazifesi genç sporcuları değil, onların velilerini eğitmek.

Evet… Yanlış okumadınız; Eskişehir Basket, genç sporcuları eğittiği gibi, onların ailelerini de eğitiyor.

Ne dersiniz; sizce Özeçoğlu yönetimi ‘boş işlerle’ mi uğraşıyor?

Kuzguna yavrusu Kartal gözükürmüş

Müsaade ederseniz kulağımı biraz tersten göstererek izah edeyim.

Çok sevdiğim bir arkadaşımın oğlu olmuştu. Arkadaşım biricik yavrusunun çok zeki olduğunu, diğer çocuklardan üstün bir zekasının olduğunu anlatıp duruyordu bana. Elbette arkadaşıma, “Evet haklısın kardeşim, senin oğlan gerçekten yaman bir şey” demeyi ihmal etmemiştim. Fakat çocukta da bir olağanüstülük gözlemleyememiştim. İşin doğrusu Albert Einstein’i yeni doğmuş hâlini kucağınıza tutuştursalar, onda da bir üstünlük göremezsiniz. Sonuçta 3 aylık bebek Einstein size kara delikleri anlatacak değil, ‘agu’ diyecek sadece. Nihayetinde bebek, bebektir…

Hepimiz hayatımızda bir yerlere geldik. Bazılarımız istediği mevkilere ulaştı. Çoğunluk ise – doğal olarak – ulaşamadı. Pek çok ebeveyn çocuklarının üzerinde baskı oluşturur. Kendi yapamadıklarını – iyi niyetle elbette – çocuklarının yapmasını ister.

Hele ki çocuk uzun boylu ve yetenekli bir basketçiyse. Annelerin – babaların gözünde hemen bir Michael Jordan oluverirler.

Eskişehir Basket, ailelerin antrenmanları seyretmesine izin vermiyor. Eskişehir Basket aileleri psikologlar eşliğinde eğitiyor ve oğullarının sadece bir çocuk olduğunu unutmamalarını istiyor. Eskişehir Basket sporcularının üzerindeki en büyük seyirci baskısını, anne – baba baskısını daha baştan ortadan kaldırıyor.

Bir lisan bir insan ise…

Eskişehir Basket, sadece sporcu değil, onların antrenörlerinin de eğitilmesinin gerektiğinin bilincinde. A takımının başında Josep Maria Berrocal Rierra gibi dünya çapında bir marka bulunuyor. Basketbol bilgisi engin bir deniz gibi olan İspanyol Koçun deneyimlerinden faydalanmak çok önemli.

Ancak ‘Mistır end Misis Bravn’ İngilizcesi ile Berrocal Rierra’dan faydalanmak mümkün değil elbette. Bu sebeple Eskişehir Basket, altyapı antrenörlerinin sağlam bir İngilizce eğitimi almasını da sağlıyor.

Sporda sonuçlar elbette önemli. Nihayetinde tuttuğumuz takımın kazanmasını istemekten daha doğal ne olabilir? Fakat sporda kazanmak gibi, kaybetmek de var. Bu arada Eskişehir Basket’in Çanakkale’de düzenlenen turnuvada büyük başarı gösterdiğini ve 15 yaşındaki genç sporcuların, finallere katıldığını da hatırlatalım. Peki bu hatırlatmayı neden mi sona bıraktım? Çünkü Eskişehir Basket altyapısının amacı kupalar almak değil. Altyapının hedefi – mesela – 5 yılda iki sporcuyu A takımı kadrosu için yetiştirmek.

Bunda başarılı oluyorlar mı?

Şu anda Eskişehir Basket 17 yaş Genç Milli takımımıza 2 sporcu verdi. Bir sporcumuz da 16 yaş Genç Milli Takımda ter döküyor.

Başarılı olup olmadığına, başarının ise bir tesadüf olup olmadığına siz karar verin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.