Abdülkadir Adar'dan aday adaylığı açıklaması

Eskişehir'de CHP'den milletvekili aday adaylığına başvuran Abdülkadir Adar'dan aday adaylığı açıklaması...

SİYASET 18.03.2023, 20:30 18.03.2023, 20:36
Abdülkadir Adar'dan aday adaylığı açıklaması

Eskişehir'de CHP'den Eskişehir milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan Abdülkadir Adar, yaptığı açıklamada, "Hiçbir gelişmenin ve adaylık açıklamasının yaşadığımız deprem felaketinin önüne geçmesine izin vermeyeceğimizin altını çizerek; hak, hukuk, adalet için Cumhuriyet'imizin ikinci yüzyılında, parlamenter sisteme geçiş kadrolarında yer almak, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği aydınlanma yoluna güzel ülkemizi hızla geri döndürmek için yolundan hiç bir koşulda ayrılmadığım, iyi günde kötü günde rozetini takmaktan hep onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili adaylığı için başvurumu yaptığımı kamuoyunun bilgisine sunar, tüm aday adayı yol arkadaşlarıma başarılar dilerim.
Bu vesile ile bir kere daha 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralarımızı kenetlenerek saracak, hep birlikte ayağa kalkacağız" dedi. 

Abdülkadir Adar kimdir?

9 Ocak 1949 Eskişehir doğumlu olan Abdülkadir Adar, ilkokulu Eskişehir Merkez Necatibey İlkokulu’nda tamamlamış, ortaokul ve liseye ise bugün Eskişehir Anadolu Lisesi olan Eskişehir Maarif Koleji’nde devam etmiştir. Lisans derecesini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden alan Abdülkadir Adar, 4 çocuklu çiftçi bir ailenin 2. çocuğudur. 

Askerlik görevini 1975 yılında ülkemizde ilk kez uygulanan kısa dönemde Aydın Jandarma taburunda tamamlayan Adar, askerlik sonrası çiftçilik ile uğraşmış ve 1980 yılında kardeşleri ile birlikte elektrik malzemeleri satışı ve taahhütü işleri üzerine Adar Elektrik LTD. ŞTİ.’yi kurmuştur. Abdülkadir Adar, ticari ve zirai faaliyetlerine devam etmektedir. 

12 Eylül 1980 sonrası 1983 yılında siyasi partilerin açılmasına olanak tanınması ile SODEP’in kurucuları arasına İl Yönetim Kurulu üyesi olarak katılan Adar, 1984 yerel seçimlerinde Merkez Belediye Meclis Üyesi olmuştur. 1986 yılında SODEP, Halkçı Parti birleşmesinde rol oynayan Abdülkadir Adar, SHP İl Başkanı, 1988 yılı kongresinde yeniden İl Yönetim Kurulu üyesi olarak İl Sekreteri görevlerinde bulunmuştur. 1989 yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı olan Adar, 1994 yerel yönetim seçimlerinde SHP,  1999 yerel yönetim seçimlerinde CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 

2008 yılında yeniden CHP İl Başkanı seçilen Abdülkadir Adar, 2014 yerel yönetim seçimlerinde Tepebaşı ilçe belediyesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi oldu. 2018 yılında bir kez daha CHP İl Başkanlığı görevine getirilen Adar, 2019 yerel seçimlerinde il başkanı olarak görev yaptı. Adar evli, 2 kız çocuğu, 3 torun sahibidir.  Adar, iyi derecede İngilizce bilmektedir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@