AK Parti'den Fazıl Say'a destek: "Avrupa'daki konserlerinin iptal edilmesini kınıyoruz"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, piyanist Fazıl Say'ın Filistin'i destekleyen mesajlarından dolay Avrupa'daki konserlerinin iptal edilmesine sert tepki gösterdi.

SİYASET 21.10.2023, 13:41 21.10.2023, 13:54
AK Parti'den Fazıl Say'a destek: "Avrupa'daki konserlerinin iptal edilmesini kınıyoruz"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, piyanist Fazıl Say'ın Filistin'i destekleyen mesajlarından dolay Avrupa'daki konserlerinin iptal edilmesine sert tepki gösterdi.

Karanlık bir zihniyetin herkesi hedef aldığını belirten Çelik, "Fazıl Say’ın İsrail’in Filistin’deki insanlık dışı saldırılarına karşı çıkan fikirlerinden dolayı Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesini kınıyoruz." dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar şöyle:

Karanlık bir zihniyet, medeniyetin tüm değerlerini yok etmek istercesine, İsrail’in insanlık dışı saldırganlığına karşı çıkan ve barışı savunan üniversite öğrencilerini, aydınları, yazarları, sporcuları ve sanatçıları hedef alıyor.

Bu çerçevede sanatçımız Fazıl Say’ın İsrail’in Filistin’deki insanlık dışı saldırılarına karşı çıkan fikirlerinden dolayı Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesini kınıyoruz.

"BU ŞEBEKELER TARAFINDAN HEDEF ALINMAK HER SANATÇI İÇİN ONURDUR"

Dünyada şimdiye kadar itibarlı bilinen bazı yayın organları, utanç verici hedef göstermelerin ilan tahtası durumuna dönüşmüş durumdadır. Bu şebekeler tarafından hedef alınmak her sanatçı ve aydın için onurdur.

Sn Fazıl Say’ın masum sivillere sahip çıkan, Netenyahu’nun canice siyasetine karşı olan, her kesime dönük hakkaniyetli bir çözüm için gayret gösteren Sn Cumhurbaşkanımızın barıştan yana olan yaklaşımını desteklemesi takdir edilmesi gereken bir tavırdır.

Tüm dünyanın barbarlığa ve yalana teslim olmasını isteyen karanlık bir zihniyet barış isteyen herkesi susturmak istiyor. Silahına susturucu takmış katiller gibi tüm değerleri öldürmek istiyorlar.

Rusya-Ukrayna savaşını bahane eden aynı karanlık kafalar üniversitelerde Dostoyevski derslerinin yasaklanmasından Rus orkestra şefinin işine son verilmesine kadar, Nazilerin kitap yakma eylemlerini hatırlatan kötülüklere imza atmışlardı.

Şimdi de adil bir çözüm ve barış isteyen herkesi linç etmeye kalkışıyorlar.

Bunlar bilsin ki, insanlık barbarlığa teslim olmayacak...

Bunlar bilsin ki, cinayet ve yalan siyasetleri karşısında susmayacağız...

Bunlar bilsin ki, masumlardan yana yükselen her ses insanlığın umudu olmayı sürdürecek...

Yalan siyasetleriyle ve hakikat düşmanı propogandalarıyla kimseyi kandıramayacaklar.

İnsanlık haysiyeti bu barbarlığı yenecek. Sanat, bu hakikat düşmanlarına masum çocuklar ölmesin diye barışın alfabesiyle cevap vermeye devam edecek."

Fazıl Say: "İsviçre'deki MIGROS tarafından düzenlenecek konserlerim Filistin konusundaki fikirlerim nedeniyle iptal edildi"

Fazıl Say, sosyal medyadan İsviçre'de vereceği dört konserin iptal edildiğini, MIGROS firmasının konser organizasyonu birimi tarafından programdan çıkarıldığını duyurmuştu. Fazıl Say açıklamasında, "İsviçre’de, MIGROS firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. MIGROS firması yetkilileri sebep olarak, İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır. 23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern’deki bu konserlerde Birmingham Şehri Senfoni Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam, bu karar sebebi ile mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek isterim. Ortadoğu krizi sürecinde; toplam 3 tweet ve bir de konuşma yaptığım video yayınladım" demişti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@