Bakan Dönmez, Sinan Oğan'ın Eskişehir'de aldığı oy oranı ile dikkat çekti! "Desteği çok kıymetli"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, CNN Türk'te soruları yanıtladı. Bakan Dönmez, Sinan Oğan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek vermesi ile ilgili Oğan'ın Eskişehir'de aldığı oy oranına da dikkat çekti...

SİYASET 24.05.2023, 00:19 24.05.2023, 00:34
Bakan Dönmez, Sinan Oğan'ın Eskişehir'de aldığı oy oranı ile dikkat çekti! "Desteği çok kıymetli"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, CNN Türk'te canlı yayında soruları yanıtladı, önemli açıklamalarda bulundu. 

"Sayın Oğan'ın desteğini çok kıymetli buluyoruz"

Bakan Dönmez, Sinan Oğan'ın ikinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı desteklemesi ile ilgili soruya, "Birinci turda seçimin galibi Cumhur İttifakı'dır. Şehirlerin yüzde 75'inde Cumhur İttifakı'nın galibiyet var. Sinan Oğan'ın Cumhurbaşkanımıza olan desteğini kıymetli buluyoruz. Sayın Özdağ ne diyecek bilmiyoruz ama Millet İttifakı'nın yanında yer alabilir" dedi.

Sinan Oğan'ın Eskişehir'de aldığı oy oranını örnek verdi: Eskişehir'de yüzde 7,5'luk bir oranı var

Bakan Dönmez, "Sinan Oğan'ın Eskişehir'de yüzde 7,5'luk bir oranı var. Sinan Oğan'ın kampanyadaki söylemleri sayın Cumhurbaşkanımızın söylemleriyle büyük oranda benzerdi. Mültecilerle ilgili değerlendirmeleri vardı. Oradaki takvim işlerse bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağımızı düşünmüyorum. Yarım puanlık fark söz konusu. 28 Mayıs'ta herkes sandığa giderse Cumhurbaşkanımızın galibiyetiyle sonuçlanacağını düşünüyorum. Biz kazanırsak herkes kazanacak" diye konuştu. 

Sinan Oğan, Eskişehir'de Türkiye genelinde aldığı oy oranını geçmişti

Sinan Oğan, Türkiye genelinde yüzde 5,17'lik oy oranında ulaşırken, Eskişehir'de yüzde 7,3'lük oy oranına ulaşmıştı. 

Bakan Dönmez, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz kaynakları ile yeni yapılan keşiflerle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. 

Dönmez, "500 milyar dolarlık gazımız var. Geçen yıl anormal bir fiyatlama vardı. Onun için geçen yıl bu rakam 1 trilyon dolardı. 2023 bitmeden hem Ordu açıklarında hem Rize açıklarında KEŞİF amaçlı sondajımız olacak. Ordu'da beklentimiz doğalgaz, Rize'de Petrol. Her rafineri her petrolü işlemez. Esma Çevik'in kalitesi 36 ıph. Bu oldukça kaliteli petrol. Bu meşhur brent petrol. Cudi Gabar bölgesinde keşfettik. Nisan'da Cumhurbaşkanımızın açıkladığı petrol 41.1 ıph. Çok yüksek kaliteli petrol. Geçtiğimiz yılı günlük 80 bin varille kapattık. Esma Çevik'le birlikte 100 bin günlük varile çıkacağız. Böylelikle yüzde 12'ye çıkacağız" dedi. 

"ŞEHİT AYBÜKE YALÇIN KUYUSU'NDA GÜNLÜK 200 BİN VARİL ÜRETECEĞİZ"

"Geçtiğimiz yılı 80 bin varille kapattığımız söylemiştim. Buna ilave 100 bin varil daha gelecek. Yani üretimimizi ikiye katlayacağız. Bu şu anlama geliyor. Tüketimimizin yüzde 22'sini karşılayacağız. Şehit Aybüke Yalçın kuyusunda tam kapasite olarak aldığımızda günlük 200 bin varil üreteceğiz. Burada 80 ile 100 kuyu açacağız. Bu kuyuları açmak zor iş. Hava şartları zor. Kuyuları açmak için tırlara ihtiyaç var. Bu tırların gideceği yolu da yapmak gerekiyor. İlk kuyulardan gelen Haberler iyi. Dünyanın en kaliteli petrolü Arap petrolüdür. En son petrolümüze Turkish Delight ismi koyduk. Yani Aybüke Yalçın'dan çıkan petrole Türk lokumu ismi verdik."

"AKKUYU ÜLKELİMİZİN ENERJİ İHTİYACININ YÜZDE 10'UNU KARŞILAYACAK"

"Şu anda dünyada 452 reaktör çalışıyor. İnşaatı devam eden 50 tane var. 2050 yılına kadar bu rakamın bine çıkması bekleniyor. Yenilenebilir enerji tüm ihtiyacını karşılamaktan uzak. Çünkü hava şartlarına bağlı. Dünyada nükleer öne çıkıyor. Çünkü sıfır emisyon. Bacasından bir şey çıkmıyor. Yeşil enerji olarak etiketlendi. Nükleer enerji kararlı üretime sahip. Akkuyu ülkelimizin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak. Bu elektriği doğalgazla yapmaya çalışsaydık yıllık 7 milyar metreküp doğalgaza ihtiyacımız olacaktı. Bunu 7-10 milyar dolar demek. 4 reaktörün devam ettiği dünyada tek tesis. Dünyanın en büyük nükleer şantiyesi Türkiye'de. Buradaki 4 reaktör birer yıl arayla devreye girecek. 2028'de tamamı devrede olacak. Rüzgâr ve GES çalışmalarımız da devam ediyor. Geçen yıl Türkiye'nin yıllık enerji ihtiyacının yüzde 44'ünü yenilenebilir kaynaklardan elde ettik. Yüzde 12'sini de kömürden elde ettik."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@