Büyükerşen'e tepkiler çığ gibi büyüyor! "Bu kararla Eskişehir büyük bir yara aldı"

Yılmaz Büyükerşen'in en başından beri engellemeye çalıştığı URAYSİM projesi ile ilgili aldırdığı son mahkeme kararına ve bunu müjde gibi duyurmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği de yaptığı açıklama ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi.

SİYASET 02.08.2023, 00:48 03.08.2023, 15:58
Büyükerşen'e tepkiler çığ gibi büyüyor! "Bu kararla Eskişehir büyük bir yara aldı"

Eskişehir'de Alpu'da hayata geçirilmesi için çalışmaların devam ettiği ve yatırımlar yapılan, binlerce kişiye istidam sağlayacağı belirtilen Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesine karşı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in engelleme çabalarına tepkiler devam ediyor. 

Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. 

"Bugüne kadar URAYSİM Projesi için 100 milyon TL’den fazla yatırım yapıldı... Şehrimizbu kararla ağır bir yara aldı"

Yanar açıklamasında, “2009 yılından bu yana yapılan sayısız çalışmalarla olgunlaştırılan, hatta çeşitli yatırımların da tamamlandığı bir proje olan URAYSİM’in Eskişehir Büyükşehir Belediyesince yargıya taşınması ve projenin mahkemece durdurulması kararı Raylı Sistemler Kümesi ve demiryolcular olarak bizleri derinden üzmüştür. Başlangıcında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şehrimizin değerli tüm kurumları ve yöneticilerinin de desteği ile başlanılan bu güzide projenin bu hale gelmesi ülkemiz ve şehrimiz için büyük bir kayıptır. Bugüne kadar URAYSİM Projesi için 100 milyon TL’den fazla yatırım yapılmıştır. Tamamen çevreci bir ulaşım aracı olan demiryollarının, ülkemizdeki demiryolu merkezi olan şehrimiz bu kararla ağır bir yara almış bulunmaktadır.” 

“Alpu Ovası’na ve çiftçilere zarar vermeyecek şekilde planlandı"

Projenin Alpu Ovası’na ve çiftçilere zarar vermeyecek şekilde planlandığını ifade eden Yanar, “Oysaki proje çok iyi planlanmış, Alpu ovası ve çiftçilere zarar vermeyecek şekilde planlanmıştı. İhtiyacı gereği bu tip test alanları düz ve ova yapısına mevcut bölgelerde kurulması gerekmektedir. Bu projenin dünyadaki tüm muadilleri de benzer alanlarda kuruludur. Son yıllarda ülkemizdeki demiryolu endüstrisinin gelişimleri herkes tarafından bilinmektedir. Yüzlerce firmamız bu alanda çalışmakta, ülkemizin ihtiyaçlarını milli olanaklar ile karşılamanın yanı sıra çok yüksek miktarlarda ihracat ile ülke ekonomisine destekler sağlamaktadır. Demiryollarının uluslararası standartlardaki ihtiyaçları gereği her ürünün test edilip uluslararası standartlarda sertifikalandırmanız gerekilmektedir. Güncelde de değerli ve büyüyen firmalarımız yaptıkları ürünleri yurtiçinde test edememekte ve yurt dışına yüksek bedeller ödeyerek maddi kayıplara uğramaktadır. Bu bazen firmalarımızın potansiyel işlerini kaybetmesine kadar gitmektedir" dedi.

"Maalesef gelinen noktaya engel olunamadı, Eskişehir halkından özür dileriz, ama projenin gerçekleşmesi için çabalarımız sürecek"

Ramazan Yanar, "Ayrıca URAYSİM Projesi, civar ülkelerden de bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayarak ülke ekonomimize destek sağlayacak şekilde kurgulanmıştır. İlgililere defalarca konunun bizler tarafından oluşturulan çeşitli çalışmalarımız ile aktarılma taleplerimiz cevapsız bırakılmıştır. Mahkemelere Raylı Sistemler Kümesi olarak müdahil olunmuş ancak gelinen noktaya ne yazık ki engel olunamamıştır. Öncelikli olarak Türkiye’nin Demiryollarındaki Lokomotifi Eskişehir halkımızdan, sektörümüzden ve üyelerimizden özür dileriz.  Bu kararla harcanan emek ve yatırımların heba olması bizleri derinden üzmüştür. RSK Raylı Sistemler Kümesi olarak bu projenin yine takipçisi olacak, gerçekleşmesi için çabalarımıza aynı kararlılıkla devam edeceğimizi tekrar belirtmek isteriz” diye konuştu.

Yorumlar (2)
Aydin 12 ay önce
Kendi reklamı olmayan herşeye karşı,kimse birsey yapmasın,birtek onun adı ön planda olsun tarzı Eskişehirde 25 yildır hüküm sürdü ,yaşına başına bakmadan hala aday olmasından durum anlaşılıyor zaten.Eskişehir kimsenin babasının malı değil.Jübilesinin zamanı geldide geçti bile.
Ali Çetin Kayadelen 12 ay önce
Bir karar verelim! Tarım arazilerine yerleşip aç mı kalacağız ya da sanayi ve yerleşim yerlerini tarım vasfı olmayan arazilere mi kurup, gelecek neslin aç kalmasına çare mi olacağız!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@