Büyükerşen Murat Özcan'ı konuşturmamak için elinden geleni yaptı!

Geçtiğimiz günlerde Murat Özcan'ın açıklamalarına CHP'li meclis üyesi Mustafa Önder'e okuttuğu basın açıklaması ile cevap veren Yılmaz Büyükerşen, bu defa da meclis toplantısında adeta Murat Özcan'ın konuşmaması için elinden geleni yaptı!

SİYASET 11.09.2023, 18:41 12.09.2023, 14:23
Büyükerşen Murat Özcan'ı konuşturmamak için elinden geleni yaptı!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında gündem maddelerinin yaklaşık 10 dakikalık bir süre içinde okunup ilgili komisyonlara gönderilmesi ve gündemin tamamlanması sonrasında AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'den söz istedi. 

Büyükerşen'den beklenmeyen garip tavır... 3 dakika süre verdi, sonra lütfedip "5 dakika olsun" dedi

Büyükerşen, meclis yönetmeliğini çıkarıp, yönetmeliğin Meclis Başkanının meclis üyelerine söz hakkı verip vermeme ve süresini belirleme yetkisini verdiğini söyledi. Büyükerşen ayrıca şimdiye dek tüm meclis toplantılarında meclis üyelerinden söz hakkı taleplerini sözlü olarak kabul ederken, söz hakkı talebinin yazılı olması gerektiğini savunarak, "Ama bu defa size şifayen söz hakkı vereceğim" diyerek Murat Özcan'a 3 dakika süre vereceğini söyledi. 

Murat Özcan ve AK Parti bu duruma tepki gösterirken, Özcan, Büyükerşen'in bu yaptığının demokratik bir yaklaşım olmadığını ifade ederek, "Sadece 3 dakika söz hakkı verecekseniz, söz isteme talebimi geri çekiyorum" dedi. 

Büyükeşen bu defa da "O zaman 5 dakika süre veriyorum" dedi. 

Murat Özcan konuşurken de araya girip Özcan'a verdiği 5 dakikadan yedi

Murat Özcan, Büyükerşen'in geçtiğimiz günlerde CHP'li meclis üyesi Mustafa Önder'e basın toplantısı verip okuttuğu basın açıklamasında verdiği cevaplara bu süre zarfında cevap vermeye çalışırken, Büyükerşen'in Özcan'ı konuşturmamak için adeta elinden geleni yapması dikkat çekti. 

Söz konusu açıklama ve tartışılan konularda birçok önemli noktaya cevap veren Murat Özcan'ın bazı sözlerine Büyükerşen de cevap verirken, Murat Özcan da Büyükerşen'in cevaplarına anında cevap verdi. 

Murat Özcan 5 dakika daha istedi, bu defa da topu CHP çoğunluğundaki meclise atıp oylama yaptırdı

Bir süre sonra, Murat Özcan'ın 5 dakikayı geçtiğini savunan Büyükerşen, Özcan'dan konuşmasını bitirmesini istedi. 

Murat Özcan, "O zaman 5 dakika daha süre istiyorum sayın başkan" derken, Büyükerşen "O zaman meclise soralım. 5 dakika daha söz hakkı verilmesini oylarınıza sunuyorum" diyerek topu meclis çoğunluğundaki CHP'lilere attı. Oy çokluğu ile Murat Özcan'a yine söz hakkı verilmedi. 

Daha sonra CHP'li meclis üyesi Mustafa Önder konuşurken, AK Partili meclis üyeleri yaşanan duruma tepki göstererek meclis salonunu terk etti. 

Özcan'ın söyleyeceklerinden mi korktu?

Toplamda yarım saat sürmeyen meclis toplantısındaki tartışmalar ve Büyükerşen'in garip tavrı "Murat Özcan'ın söyleyeceklerinden mi korktu, o yüzden mi konuşturmak istemedi" yorumlarına neden oldu. 

Murat Özcan: "Burada CHP'nin genel başkanının kim olacağını konuşmuyoruz, halkın taleplerini ileteceğiz"

Murat Özcan, Büyükerşen'in sadece 5 dakika söz hakkı vereceğini söylemesinin ardından konuşmasının başında, "Öncelikle şahsınızda size ve tüm meclis üyelerimize saygılarımı sunuyorum. Ama az önce yaptığınız uyarının çok da anlamlı olmadığını düşünüyorum. Meclislerde herkes söz hakkı alabilir ve düşüncelerin dile getirebilir. Tenkitler de, eleştiriler de olabilir. Ama 2-3 dakika ile sınırlandırılacaksa burası çok da demokratik bir ortamdan çıkar. Burada CHP'nin genel başkanının kim olacağını konuşmuyoruz. Halkın talepleri ve istekleri var, bunları ileteceğiz. Eğer 3 dakika konuş, konuşmayacaksan da konuşma denilecekse bana o zaman ben de konuşma isteğimi geri alabilirim" dedi. 

Büyükerşen de, "Size verilebilecek cevapları da düşünüyorum. O zaman 5 dakika yapalım" dedi.  

Murat Özcan, "O zaman konuşmamın büyük bir kısmını iptal etmek durumuda kalıyorum. Geçen ay Mustafa Önder aracılığı ile verdiğiniz bir cevap var. Bununla ilgili sadece yarım saat konuşabileceğim bir cevabım var ama bu süre zarfında genelleyeceğim" dedi. 

Büyükerşen "Yazılı olarak ver" dedi.

Sözlerine devam eden Murat Özcan, konuşmasında, "Ben grubumun dışında kimseden sipariş almam. AK Parti'nin ve gündemi belirleyen partinin grup başkanvekiliyim. Kimse bizim gündemimizi belirleyemez, biz kendimiz gündemimizi yaparız" dedi. 

Özcan: Verdiğiniz cevapların tamamı aslında bizim söylediklerimizi doğruladı

Özcan, "5 ana başlıkta da vermiş olduğunuz cevapların tamamı aslında bizim söylediklerimizi doğrulayan cevaplar. Sadece yorum katmışsınız. Öğrenci yurdunu mahmeye vermenizden dolayı, Büyükerşen öğrenci yurduna nası karşı olabilir diye bir giriş yapmışsınız. Biz Büyükerşen'in öğrenci yurduna karşı olduğunu iddia etmedik. Öğrenci yurdunun yerine itiraz etmişsiniz. Ondan dolayı bu proje 4 yıl gecikmeli yapılmak zorunda kaldı. Buna itiraz ediyoruz. Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin olduğu ve Muttalip gibi Eskişehir'in en büyük mahallelerinden birinin olduğu bir yerde yurt yaptık. Altyapı ve sorunu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin bir planı yoksa bu hükümetin değil, belediyenin bir sorunudur. Alınması gereken önlemleri belediye almalıdır. Burası dağın başı değildir. Büyükşehir nasıl Muttalip'e hizmet götürmek zorundaysa bizim yaptığımız yurda da hizmet götürmek zorundadır. Oranın yol ve asfalt sorununu da hükümetimiz çözmek zorunda kalmıştır" diye konuştu. 

Murat Özcan, Büyükşehir Belediyesi'nin halen hayata geçiremediği yeni Kurtuluş Pazaryeri inşaatı ile ilgili de eleştirilerde bulundu.

"Kimseye algı ile şehir yönettirmeyeceğiz"

Murat Özcan, meclis toplantısı sonrasında sosyal medyadan yaptığı paylaşımda da şu ifadelere yer verdi: "Bugün Eskişehir BB meclisinde demokratik olmayan bir tutumla karşılaştık.Cevap hakkımız engellendi. Eleştirlerimizi 3 dakika ile sınırlandıran sayın Başkan konuşmamızın 15 dakika sürmesi nedeniyle konuşmamıza izin vermedi. Ak Parti grubu olarak meclisi terk etmemize neden olan bu tutum karşısında bilinmesini isteriz ki gerçekleri gerekirse basın aracılığıyla duyurarak halkımızı bilgilendireceğiz. Sorularımıza cevap veremeyecek olanlar bilsinler ki kimseye algı ile şehir yönettirmeyeceğiz."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@