Büyükşehir Belediyesi yasayı uyguladı... Melih Aydın alışık değil bağırdı durdu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yasayı uyguladı... Melih Aydın alışık değil, bağırdı durdu...

SİYASET 08.11.2023, 12:38 08.11.2023, 12:48
Büyükşehir Belediyesi yasayı uyguladı... Melih Aydın alışık değil bağırdı durdu

İYİ Parti'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye başkan adayı Melih Aydın bu defa da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, bir binaya astırdığı afiş reklamların Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından haksız şekilde sökülerek kaldırıldığını ileri sürdü. 

Melih Aydın yine bir anda bağırıp çağırdı

Melih Aydın yaptığı paylaşımda, "Eskişehir kamuoyuna; Dün gece geç saatlerde bina hak sahiplerinden yetkili bir firma aracılığıyla Cumhuriyet kutlamalarında astığımız ve sözleşmeleri devam eden duvar reklamları CHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından sökülmüştür. Üstelik avukatlarımız tarafından süreç devam ettirilirken adeta parçalamak suretiyle yapılan bu durum gerçek değişimi Eskişehir'de yapacağımız inancını daha da artırmıştır. İktidar kaynakları ve belediye imkanlarına karşı adil bir yarış olmayacağını zaten biliyoruz ama şahsi imkanlarımızla yaptığımız çalışmaların maddi, manevi takipçisi olacağımızı böyle durumların bizi asla yıldırmayacağını siz değerli hemşehrilerime saygıyla sunarım" ifadelerine yer verdi. 

Büyükşehir'den açıklama geldi: Mevzuata aykırıydı, yasayı uyguladık, tüm adayları uyarırız 

Ancak Büyükşehir Belediyesi'nden gelen açıklama ile işin aslının farklı olduğu ortaya çıktı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden de konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Söz konusu afişlerin yasal mevzuat hükümlerine aykırı asıldığının tespit edildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "2024 Yerel Seçimleri’nde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan kişi veya kişilerce şehrimizin çeşitli noktalarında mevzuat hükümlerine aykırı şekilde asılan siyasi afişler, ilgili adaylara yapılan yazılı tebligata rağmen kaldırılmaması sebebiyle, Eskişehir Valiliği ile koordinasyon içerisinde kolluk kuvvetlerimiz ve zabıtalarımız gözetiminde belirlenen alanlardan kaldırılmıştır. Bu konuyla ilgili kamuoyunu ve seçimlerde aday olmak isteyen vatandaşlarımızı bir kez daha bilgilendirmek istiyoruz. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun “İlan ve Reklam Yerleri ile İlgili Yasaklar” başlıklı 61. maddesinde belirtilen ‘Seçimin başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar siyasi partiler, bağımsız adaylar, herhangi bir kurum veya kuruluş ya da vatandaşlar tarafından, bu Kanunda belirtilen yerler dışında, siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya parti bayrağı gibi malzemelerin asılması, yapıştırılması veya teşhiri yasaktır. Aksi halde, bu ilan ve reklamlar kaldırılır ve masrafları  ilgilisinden  tahsil  edilir. Bu maddede belirtilen yasaklarla ilgili işlem yapma yetkisi, seçimin başlangıç tarihinden oy verme gününden önceki otuzuncu güne kadar mülki makamlara, son otuz gün içinde ilçe seçim kurullarına aittir. Belediyeler, bu maddede belirtilen yetkili mercilerin talebi üzerine, maddeye aykırı hususları gidermek için gerekli araç, gereç ve personeli sağlamakla yükümlüdür’ denilmektedir. Adayların veya aday adaylarının bu mevzuatlara hakim olmadan, kampanya dönemi (Yüksek Seçim Kurulu’nca belirlenen seçim takvimi) dışında siyasi reklam yapması ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte de konu takip edilecek ve herhangi bir aksaklığa mahal verilmeyecektir.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@