Çakırözer: Tasarruf genelgesini de kaldırın

TBMM’de vergi kanuna ilişkin kanun teklifindeki resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını kaldıran madde geri çekilirken, CHP'li Utku Çakırözer Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi’nin de iptal edilmesini istedi.

SİYASET 14.10.2021, 13:56 14.10.2021, 13:59
Çakırözer: Tasarruf genelgesini de kaldırın

TBMM’de görüşülen vergi kanuna ilişkin kanun teklifindeki resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını kaldıran madde geri çekilirken, muhalefet Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi ile ilgili açıklama yapan CHP’nin gazeteci Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Anadolu basını yok olmak üzere. Birkaç  yıl önce 1800 olan gazete sayısı 900’lere düştü. Bu maddenin geri çekilmesi yetmez! Saray’dan başka herkesin uyması gereken tasarruf genelgesindeki gazetelere kamu ilanı verilmesini engelleyen düzenlemeyi de iptal edin” dedi. Çakırözer, yerel televizyonların uydu giderlerinde de indirim yapılmasını istedi. 

Çakırözer: Genelgeyi iptal edin

Dün akşam TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını kaldıran 15’inci maddesinde değişiklik yapıldı. Madde ile ilan yoluyla yapılan tebligatlarda alacağın tutarına bağlı olarak yerel veya ülke genelinde yayın yapan gazetelerde ilan verilmesi uygulamasının kaldırılması ve 36 bin TL’nin altındaki bir borcun mükellefler tarafından sadece vergi dairesine ödenebileceğini, duyuruların da kurulacak olan ilgili idarenin resmi internet sitesinden yapılacağı düzenlemesi getirilirken, ilgili madde tartışmalar sonrasında geri çekildi. 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de yaptığı konuşmada Tasarruf Genelgesi’ndeki kamu kurumlarına gazete alımını yasaklayan düzenlemenin de iptal edilmesini istedi. 

Kanun Teklifi’ndeki maddenin iptal edilmesiyle Anadolu basının sıkıntılarının ortadan kalkmadığını savunan Çakırözer, tasarruf genelgesiyle gazetelerin gelirlerinin kısıtlanmaya devam ettiğini söyledi. Çakırözer, “Saraydan başka herkesin uyması istenen tasarruf genelgesi hâlâ yürürlükte. Bu genelgeyle kamu kurumlarının gazetelere abonelik ve ilan verme uygulamasına yasak getirilmiş durumda. Gazetelerin ilan gelirlerini yok eden genelgedeki bu hatadan da dönülmelidir” dedi. 

"Yerel gazete sayısı 900'lere düştü"

Tasarruf Genelgesindeki düzenleme ile Anadolu’da gazetelerin gelir kaybı yaşadığını savunan Çakırözer, şöyle konuştu: “Anadolu’nun dört bir yanında gazeteler gerçekten çok zor durumda. Sadece tasarruf genelgesi yüzünden şehirlerimizdeki her bir gazetenin sadece abonelik iptalleri nedeniyle yaklaşık 80-100 bin liralık gelir kaybı yaşanmakta. Son birkaç yıl içinde sayıları 1.800'ü bulan yerel gazete sayısı önce binlere, şimdi 900'lere düştü. Anadolu'nun pek çok yerinde artık, hafta sonu gazeteler çıkmıyor, sayfalar azaltıldı. Son iki yılda 1.500 yerel basın emekçisi işini kaybetti, çalışabilenler ise asgari ücret dahi alamamakta.Anadolu basını bitmek, batmak üzere.”

"Uydu bedeli de indirilsin"

Çakırözer, 100’e yakın yerel televizyon sayısının de 50’ye düştüğüne dikkat çekerken, bu düşüşte döviz üzerinden belirlenen uydu bedeli ödemelerinin etkili olduğunu söyledi.  Çakırözer, “Bugün yerel basının lehine olan bu olumlu uzlaşının devamı niteliğinde gazetelere yönelik abone ve ilan yasaklarının tasarruf genelgesi kapsamından çıkarılması, uydu ücretlerinde de mutlak surette indirim yapılması gereklidir” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@