CHP'li Çakırözer NATO toplantısında konuştu: Kerkük'te tehlikeli gelişmeler var

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Barselona’daki NATO toplantısında konuştu: Kerkük'te tehlikeli gelişmeler var...

SİYASET 26.11.2021, 13:33
CHP'li Çakırözer NATO toplantısında konuştu: Kerkük'te tehlikeli gelişmeler var

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyelerinden Utku Çakırözer, İspanya’nın Barselona kentinde yapılan NATO toplantısında konuştu.

Irak yasalarına göre Kerkük’ün bölgesel Kürt yönetimine değil Bağdat’taki merkezi hükümete bağlı olduğunu söyleyen Çakırözer, “Bu statünün değişmesine yönelik adımlar atıldığını görüyor, duyuyoruz. Peşmergenin Kerkük’e girmesi, denetimin IKYB’ye bırakılması hem Kerkük’te hem de Irak’ın genelinde barış, istikrar ve huzuru bozar” dedi.

NATO Parlamenterler Meclisi’nin Barselona’da yapılan Ortadoğu konulu toplantının gündeminde Irak’taki son gelişmeler yer aldı. AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Conkar tarafından hazırlanan Irak raporunun görüşmeleri sırasında söz alan, NATO-PA Türk heyetinin CHP’li üyelerinden Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kerkük’te yaşanan son gelişmelerle ilgili konuştu. 

Çakırözer NATO üyesi ülkelerin parlamenterlerinin katıldığı toplantıda şu değerlendirmeleri yaptı: “Irak’ı ve bölgenin güvenliğini konuşurken kaygı verici yeni gelişmelere dikkatinizi çekmek isterim. Türkmenler, Kürtler Araplar ve diğer birçok grubun bir arada yaşadığı Kerkük’te tehlikeli gelişmeler var. Kerkük’ün statüsü belli. Bağdat’taki merkezi hükümete bağlı vilayetlerden biri. Ama şimdi merkezi hükümetin Kerkük’ün kontrolünü, güvenliğini Irak Bölgesel Kürt yönetimine bırakacağı yönünde işaretler görüyoruz, duyumlar alıyoruz. Peşmerge güçlerinin kentin hemen dışına konuşlandıkları bilgileri geliyor. Eğer bunlar doğruysa ki Türkmen kardeşlerimiz doğru olduğunu söylüyor, bu son derece tehlikeli bir gelişmedir. Kerkük’ün IKYB’ye bağlanması ya da bunun yolunu açacak her adım Kerkük’te barış huzur ve istikarar arayışlarına zarar verir. Sadece Kerkük’ün değil Irak’ın tümünün barış ve huzurunu bozar. Böylesine tehlikeli bir adımın atılmaması için uluslararası toplumun da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@