CHP'li Çakırözer o faturaları TBMM'de sordu

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Eskişehir'de çiftçilerle bir araya geldi... Çiftçilerin yakındıkları su bedeli faturaları ile ilgili TBMM'de konuştu...

SİYASET 17.02.2021, 16:17
CHP'li Çakırözer o faturaları TBMM'de sordu

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tepebaşı ilçesine bağlı Muttalip Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçiler, “Sulama Birliği her birimize en az 2 bin lira olan faturalar gönderdi. Hem de kullanmadığımız su için. Ödeme yapmazsak hububat desteklerimizden kesinti yapılıyor.  Biz bu faturaları nasıl ödeyeceğiz?” derken, çiftçileri dinleyen CHP’li Çakırözer konuyla ilgili TBMM'de konuştu. Çakırözer, “2018 yılında tüm itirazlarımıza rağmen Meclis’te DSİ kanununda düzenleme yapıldı. Sulama Birliklerine kayyum atanmasının önü açıldı. O zaman bu düzenleme çiftçiyi mağdur eder dedik, dinlemediler. Şimdi DSİ'nin kayyumları, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilere hiçbir kontrol yapmaksızın, otomatik su faturaları gönderiyor. İktidarın savurganlığının bedelini çiftçinin sırtına yüklenemez” diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in de katıldığı buluşmada çiftçiler, sadece çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulundukları için kendilerine dekar başına 15 lira su faturası gönderildiğini söyledi. Çakırözer, çiftçilerden ‘sorma ver’ parası istendiğini söylerken, 2018 yılında Meclis’ten geçen DSİ kanunu düzenlemesini hatırlattı. Çakırözer, “2018 yılında bizlerin tüm itirazlarına rağmen AKP Meclis’ten bir düzenleme geçirdi. DSİ kanununda düzenleme yapılarak sulama kooperatifleri ve sulama birliklerinin yönetimlerinin ataması ve denetiminin DSİ’nin alt birimi tarafından yapılmasının önü açıldı. O zaman atanan kişinin hükümetin siyasi politikalarından etkilenebileceği ve ona göre kararlar alabilme ihtimalini gündeme getirerek bizler düzenlemeye karşı çıktık. Bu düzenleme çiftçilerimizi mağdur eder dedik, ama dinlemediler. Şimdi bu sulama birlikleri çiftçilerimize su kuyularından kullanmadıkları suyun faturasını gönderiyor. Bu vicdansızlıktır. İktidarın savurganlığının bedeli çiftçinin üzerine yıkılamaz” dedi. 

Sıkıntı yaşanan mahalleleri saydı

Çakırözer, TBMM’de yaptığı konuşmasında, şöyle konuştu: “Eskişehir'imizde Emirler, Koyunlar, Orta, Fevziçakmak, Muttalip, Cumhuriye, Osmaniye, Karahüyük Mahallelerimizde çiftçilerimiz büyük sıkıntı yaşıyor. Devlet Su İşleri’nden hiçbir hizmet almadıkları kuyuları için su faturaları gönderilmiş. Dekar başına 15 lira. Her çiftçiye en az 2 bin lira yeni fatura çıkarılmış. 2018 yılında AKP iktidarı sulama birliklerini kapatmak istediklerinde uyarmıştık ‘Sulama birliklerine el koyuyorsunuz ama bundan sonunda çiftçimiz zarar görecek’ demiştik. İşte, dediğimiz çıktı. DSİ'nin kayyumları, Türkiye'nin dört bir yanında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tüm çiftçilere hiçbir kontrol yapmaksızın, otomatik su faturaları göndermekte. Bunun adı ‘sorma ver parası’dır. Bu kanun çıkmadan önce yıllarca hiç alınmamış böyle bir paranın şimdi isteniyor olması Eskişehir ve Türkiye'de on binlerce çiftçimize yapılan haksızlıktır. Çiftçinin zaten omzunda elektrik faturası var, gübre, tohum, mazot yükü var. Hesapsız kitapsız savurganlığınızın bedelini eli nasırlı çiftçinin sırtına yüklemekten artık vazgeçin. Çiftçilere yapılan bu büyük adaletsizlikten derhâl dönülmelidir.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@