CHP'li Çakırözer sert tepki gösterdi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından görüşe açılan OSB Kanununda değişikliği öngören yasa taslağına tepki gösterdi...

SİYASET 11.10.2021, 17:37
CHP'li Çakırözer sert tepki gösterdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından görüşe açılan 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Kanununda değişiklik öngören yasa taslağında CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'den tepki geldi.  

"OSB’ler üzerinde baskı oluşturacak"

Düzenleme ile OSB’lerde ‘kayyum’ döneminin başlatılacağına dikkat çeken  Çakırözer, “Düzenleme ile sanayicilerin genel kurula giderek oluşturdukları yönetimlerin üstüne müteşebbis heyet getirilerek, başına vali getirilmekte. Bunun adı düpedüz kayyum düzenidir! Ayrıca OSB yönetim kurulu üyelerinin keyfi görevden alınması da gündemde. OSB’ler üzerinde baskı oluşturacak, OSB’leri işlevsiz hale getirecek bu taslak bu haliyle Meclis’e gelmemeli. Kayyum düzenlemesi değil, sanayicilerimizin sorun ve talepleri Meclis’e getirilmelidir” dedi. 

"Her şey bitti, sıra OSB’lere geldi"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşe açtığı  OSB Kanununda değişikler içeren yasa taslağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Taslak düzenlemede OSB yönetimlerinin mülki idare amirleri başkanlığında oluşturulacak müteşebbis heyetler ile yönetilmesi öngörülürken Çakırözer, bu düzenleme ile OSB’lere kayyum döneminin başlatılacağını söyledi. 

AKP iktidarının sanayi sektörünün sorunlarını çözmek yerine, genel kurulla yönetilen OSB’lere kayyum düzenlemesi getirmek istediğini dile getiren Çakırözer, “Her şey bitti, sıra OSB’lere geldi. Taslak düzenleme ile OSB’lere bir müteşebbis heyet getiriliyor. Başına da vali getiriliyor. Bu birkaç açıdan sakıncalıdır. Öncelikle genel kurullarının yetkisi gasp edilecektir. Sivil, girişimci bir görüntü vermeyeceği gibi, OSB’lerin pratik çalışmasını bürokratik bir havaya döndürecek ve yavaşlatacağı için sakıncalıdır. Ayrıca taslak ile OSB yönetim kurulu üyelerinin keyfi görevden alınması da gündemde. Türkiye hukuk devleti ise hukukun gereği yapılmalı. Keyfi görevden almalar ile OSB’lerin işlevsiz hale getirilmesinin önü açılmamalı” dedi. 

OSB'lerin talepleri meclise gelmeli

Düzenleme ile OSB’ler üzerinde baskı oluşturulucağını belirten Çakırözer, “Yine düzenleme ile OSB’lerin yıllık gelirinden yüzde 1 pay istenmesi gündemde. OSB’lerin sermayesine de çökmek istiyorlar. OSB’ler hem Eskişehir’de hem de Türkiye’nin dörtbir yanında insanlarımıza iş, aş, istihdam yaratmakta. Şehirlerimizde üretimi arttırmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak için varlar. Onları işlemez hale getrimek, onlar üzerinde baskı kurmak yerine OSB’lerin sorunlarını çözmek, taleplerini karşılamak için düzenlemeler yapılmalı ve bu düzenlemeler Meclis’e gelmeli” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@