CHP'li Utku Çakırözer: 2 kamyon bir kepçeyle bu yol bitmez

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'den Kırka-Seyitgazi-Afyonkarahisar yolundaki çalışmalarla ilgili açıklama...

SİYASET 23.06.2024, 14:11 23.06.2024, 14:32
CHP'li Utku Çakırözer: 2 kamyon bir kepçeyle bu yol bitmez

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir'de çok sayıda kaza yaşanması nedeniyle sürekli gündeme gelen Kırka-Seyitgazi-Afyonarahisar yolundaki çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunurken, yaptığı açıklamada,  şantiye olarak açıklanan bölgede sadece iki kamyon ve bir kepçe ile karşılaştıklarını belirterek, "Bu yol bunlarla 20, 30 yılda bitmez" dedi. 

 Utku Çakırözer, “Seçim dönemi geldiler ‘şantiye kurduk, en kısa sürede bitecek’ dediler. Aradan 4 ay geçti, geldik gördük. Ortada ne gerçek bir şantiye ne de devam eden bir çalışma var. AKP’nin seçim vaadi iki kamyonla, bir kepçeye kalmış. Bu yol bunlarla 20, 30 yılda bitmez” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na çağrıda bulunan Çakırözer, “Seçim öncesi buraya gelip vaat yağdıranlara sesleniyoruz. Kime ihale verdiyseniz takibini yapın. Şantiyeyi kurdurun, ekipleri getirin bu yolu derhal bitirin. Yapamayacaksanız da Eskişehirlileri kandırmayın” diye konuştu. 

Çakırözer: 1472 kazada 51 vefat, 2 bin 258 yaralı"

Eskişehir’de en çok ölümlü-yaralamalı kazaların Kırka-Seyitgazi-Afyonkarahisar yolunda meydana geldiğini söyleyen Çakırözer, 2010 yılından bu yana bu yolda yaşanan 1472 trafik kazasında 51 vatandaş hayatını kaybederken, 2 bin 258 kişinin de yaralandığını belirtti. Bayram öncesi Çatören mevkiinde meydana gelen son kazada da bir kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer bölgeye giderek incelemelerde bulunduğunu ifade etti. 

"Eskişehir'in en fazla kaza olan yolu... Gördüklerimiz büyük hayal kırıklığı"

31 Mart seçimleri öncesi başlayan yol çalışmalarında hiçbir ilerleme kaydedilmediğini söyleyen Çakırözer, "Eskişehir’in en fazla kaza olan yolu burası. Seyitgazi-Kırka-Afyon karayolu. Bu iktidar Afyon’dan Eskişehir il sınırına kadar çift gidiş çift geliş yol yaptı. Ama il sınırımıza girince Eskişehir düşmanlığı devreye girdi, bir metre yol yapılmadı. Yapmadıkları yol için her seçim öncesi vaatte bulundular. Son yerel seçim öncesinde ‘Şantiye kurduk, yol genişletiliyor’ dediler. Biz isteriz ki yapılsın. Son ölümlü trafik kazası sonrası geldik yerinde gördük, bilgi aldık. Maalesef büyük hayal kırıklığı. Ortada ne gerçek bir şantiye ne de gerçek bir yol çalışması var! İki kamyon, bir de kepçe ile yol yapıyoruz diye milleti kandırıyorlar" dedi. 

Yolun yapımı için başta Seyitgazililer olmak üzere Eskişehirlilerin on yıllardır çağrıda bulunduğunu ifade eden Çakırözer, “AKP döneminde çağrı yaptık, yol kapattık, imza topladık. Hiç umursamadılar. Hep yaptıkları gibi yine seçim zamanı milletvekilleri, bürokratları toplayıp geldiler, ‘Şantiye kurduk, yol yapılıyor’ diye açıklamalar yaptılar. O açıklamadan sonra 4 ay geçti. Geldik baktık, bilgi aldık. Hani nerede genişletme? Yine kaza, yine ölüm var. Kaç kilometrelik yol genişletildi, çalışmalar hangi aşamada? Çıkın hesap verin” diye konuştu.

"İki kamyon ve bozuk olduğu söyleyen bir kepçe gördük"

Yol çalışması başladığı söyleyen bölgede az sayıda ekipman olduğunu söyleyen Çakırözer, "Seyitgazi ile Kırka arası 40 kilometre. Daha bir de onun ötesi var. Bakıyoruz burada sadece iki kamyon ve bir bozuk olduğu söylenen kepçe var. Bu yol bunlarla 20 yılda, 30 yılda bitmez. İşte yine kaza oldu. Kışın daha beter ölüm yoluna dönecek. Her gün insanlar bu yola ölüm korkusu ile çıkıyorlar. Biz bu yolun yapılmasını istiyoruz. Buradan seçimden önce biz bu yolu yapacağız diye müjde verenlere çağrıda bulunuyoruz. Kime ihale verdiyseniz, burada kimlerle poz verdiyseniz çağırın gelsinler gerçek anlamda şantiyelerini kursunlar. Bu yol bir an önce yapılsın” dedi. 

Utku Çakırözer, yerel seçimlere bir ay kala AK Parti Milletvekili Fatih Dönmez ve beraberindeki Seyitgazi Belediye Başkan adayının, Karayolları 4. Bölge Müdürü ile yolu yapacağı ileri sürülen firma yetkilileriyle Seyitgazi’nin Kırka Mahallesi’nde açıklama yaptığını, “Şantiye kurulum çalışmaları başladı. İnşallah en kısa süre içerisinde bu yol çalışmasını bitireceğiz. Muhalefet bunu maalesef zaman zaman kötüye kullanıyor. Ama onlara da buradan bir davette bulunmak istiyorum, gelsinler çalışmayı yerinde görsünler” dediğini de açıklamasında belirtti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@