Cumhurbaşkanı Erdoğan arayınca konuşmasını yarıda kesti: Tüm Malezya konuşmayı dinledi

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, halka hitap ettiği sırada kendisini tebrik etmek için arayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile konuşmak için hitabını yarıda kesti. İbrahim, Başkan Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi canlı yayında tüm vatandaşlarına dinletti.

SİYASET 25.11.2022, 10:41 25.11.2022, 11:52

Malezya'da 19 Kasım'da düzenlenen 15. genel seçimde, Enver İbrahim liderliğindeki Umut İttifakı seçimi önde bitirmişti. Parlamentodaki 82 sandalyeye sahip olarak yarışı önde tamamlayan Enver İbrahim, halka hitap ettiği sırada kendisini tebrik etmek için arayan Başkan Erdoğan ile konuşmasını vatandaşlarına dinletti.

"İŞ BİRLİĞİMİZİN DAHA DA GÜÇLENECEĞİNDEN EMİNİM"

Liderliğindeki koalisyonun seçimlerdeki zaferi ve başbakan olarak atanması vesilesiyle Enver İbrahim'i kutlayan Başkan Erdoğan, şunları söyledi:

"Kabine listenizi oluşturma çabalarınızın başarıyla sonuçlanarak, hükümetinizin bir an önce göreve başlamasını temenni ediyorum. İslam coğrafyasının iki kanadında yer alan ülkelerimiz arasındaki müstesna ilişkileri, selefinizin temmuz ayındaki Türkiye ziyaretinde 'Kapsamlı Stratejik Ortaklık' seviyesine yükselttik. Kral Sultan Abdullah'ın ağustos ayında ülkemizi ziyaretinde ise mükemmel ilişkilerimizi taçlandırdık. Yakın iş birliğimizin hükümetiniz döneminde karşılıklı güven ve halklarımızın menfaatleri temelinde daha da güçleneceğinden eminim.

Savunma sanayi, yerel paralarla ticaret, finans, eğitim, terörle mücadele alanlarında büyük bir işbirliği potansiyeline sahibiz. Dost ve kardeş Malezya'yı, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği coğrafyasında önemli bir ortak olarak görüyorum. Bu bağlamda işbirliğimizi ve dayanışmamızı uluslararası platformlarda da sürdürmemiz ortak menfaatimizedir."

"ENGİN TECRÜBELERİNİZDEN YARARLANMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM"

Başkan Erdoğan'a teşekkür eden Enver İbrahim, "İlham vericisiniz ve zor zamanlarda iyi bir kardeşimiz olarak yanımızda oldunuz. Malezya ile Türkiye arasındaki ikili ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerimizi geliştirmeyi dört gözle bekliyorum." dedi.

Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah'ın Türkiye ziyaretinde Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti kendisine ilettiğini aktaran İbrahim, "Ayrıca Kral Abdullah, ikili ilişkiler, ticari ilişkiler, askeri işbirliği, eğitim ve kültür alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini de söyledi. Ben de kişisel olarak engin tecrübelerinizden, özellikle de hem uluslararası hem de içeride tehdit olmayı sürdüren terörle mücadele konusunda yararlanmayı dört gözle bekliyorum." diye konuştu.

https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2022/11/25/malezya-basbakani-ibrahim-baskan-erdogan-arayinca-konusmasini-yarida-kesti-vatandaslarina-gorusmeyi-dinletti-1669343700403.jpg

"DAHA DA FAZLA İLERİYE GİDELİM"

Hastanede yattığı 2018'de Başkan Erdoğan'ın kendisine verdiği desteği hatırlatan İbrahim, "Sayın Cumhurbaşkanı, daha da fazla ileriye gidelim, anlaşmalar ve mutabakatlar imzaladık. Bence bu iş birliklerini daha da geliştirme ve ülkelerimizin bu destek ve taahhütlerden daha da fazla faydalanmasının zamanı." dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@