Emine Nur Günay'dan Avrupa Konseyi'nde Eskişehir lezzetleri rüzgarı

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve AKPM Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde toplantı öncesi Avrupalı parlamenterlere sunulan ikramda Eskişehir Met helvası gibi Eskişehir lezzetlerini de sundu, tanıttı.

SİYASET 21.06.2022, 16:33 21.06.2022, 16:46
Emine Nur Günay'dan Avrupa Konseyi'nde Eskişehir lezzetleri rüzgarı

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve AKPM Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurul Toplantısı’nda Türk Delegasyonu tarafından yapılan geleneksel Türk Tatları ikramını duyurdu. Prof. Dr. Günay’ın yönetim kurulunda yer aldığı AKPM Kadınlar Grubu (Women@pace) toplantısı öncesi Avrupalı Parlamenterlere baklava, lokum, Eskişehir'in Met Helvası ve simit çeşitleri ikram edildi.

"Özellikle baklava ve Eskişehir Met helvasına çok ilgi gösterdiler... Çoğu ilk defa tattı"

Prof. Dr. Günay, yaptığı açıklamada, "Kültürümüz çok zengin bir kültür. AKPM toplantılarında yüzlerce farklı ülkeden meslektaşlarımız ile bir araya geliyoruz. Buranın geleneksel Türk tatlarını dünyaya tanıtırken aynı zamanda ikram ve misafirperverlik kültürümüzü de ön plana çıkarmak için çok güzel bir yer olduğunu düşündük. Avrupalı parlamenterler özellikle baklava ve Eskişehir Met Helvasına çok ilgi gösterdiler. Çoğu bu tatları ilk defa deneyimlediler. Hem buradaki siyasi gerginliği bir nebze dağıtmış olmaktan hem de ülkemizin ve kültürümüzün tanıtımına katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Delegasyon Başkanımız verdiği destek için teşekkür ederim" diye konuştu.

"Eskişehir Met helvası coğrafi işaretli ve tescilli, bu ürünlerimizin sayısını artırmalıyız"

Prof. Dr. Günay, coğrafi işaretli ürün olan Eskişehir Met Helvası’na dikkat çekerken, ''Ürünlerimizi hem ülkemizde hem de dünyada tescillemeli, bu ürünlerimizin tüm dünyaya duyurulması konusunda çalışmalıyız. Bir ülke kültürüyle, değerleriyle bilinir, değer kazanır. Ülkemizde dünyaya tanıtılmayı bekleyen binlerce zenginlik var. Eskişehir Met Helvamız bunlardan biriydi. Ve bakın şimdi tescilli ve coğrafi işaretli Eskişehir Met Helvamızı bugün yüzlerce farklı ülkenin parlamenterleri tattı, öğrendi. Bu ürünlerimizin sayısını artırmalıyız" diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@