Eskişehir siyasetinde bir ilk! Günay ve Süllü'den çok konuşulacak ziyaret, önemli açıklamalar

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Emine Nur Günay ve CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü'den çok konuşulacak ziyaret... Eskişehir için müjdeli açıklamalar... 

SİYASET 08.09.2021, 13:19 08.09.2021, 16:54
Eskişehir siyasetinde bir ilk! Günay ve Süllü'den çok konuşulacak ziyaret, önemli açıklamalar

Türkiye genelinde yaşanan su sorunu ile birlikte Eskişehir’de barajların doluluk oranları ve gelecek yıllarda su sıkıntısının yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor... Eskişehir’in içme suyu ve tarımsal sulama konusunda mevcut durumu ve yatırımları hakkında  Eskişehir Milletvekilleri AK Partili Prof. Dr. Emine Nur Günay ve CHP'li Dr. Jale Nur Süllü, birlikte önemli bir ziyaret gerçekleştirdi, DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan Şan ile bir araya geldi. 

Sakarıbaşı projesi 2021 yatırım programında 

Sakarıbaşı'ndan Eskişehir'e İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Sağlanması Projesi hakkında bilgi alındı. DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan Şan Sakarıbaşı’ndan su getirme projesinin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılı yatırım programına alınmadığı iddialarıyla ilgili de yanıt verdi. Şan, “Sakaryabaşı Kaynaklarından Eskişehir İline İçmesuyu Temini Planlama Raporu Yapımı işi, 2021 Yılı Yatırım Programında yer almaktadır. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 05.07.2021 tarihinde Ön Yeterlilik oturumu yapılmış olup, 14.09.2021 tarihinde mali teklif oturumu yapılacaktır. İhale süreci devam etmektedir. Söz konusu iş kapsamında, Eskişehir iline Sakarbaşı kaynakları başta olmak üzere Başkurt kaynakları gibi alternatif kaynaklardan da içmesuyu temin imkanı, hidrolojik, jeolojik ve ekonomik olarak ayrıntılı ve alternatifli olarak çalışılarak Planlama Raporu hazırlanacaktır. Ayrıca, Eskişehir ilinin mevcut ana su kaynağı olan Porsuk Barajının miktar ve kalite açısından durumun tespiti, alınacak önlemler ve çözüm önerileri değerlendirilecektir. Bütün alternatiflerin ayrıntılı maliyet çalışması DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanacaktır" dedi. 

Sel kapanları projesi tamamlandı 

Odunpazarı Sel Kapanı Projesi’nin ayrıntıları hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Şan, baraj, gölet ve sulama tesislerinin yanı sıra taşkın koruma tesisleriyle de vatandaşlarımızı taşkınların vereceği zararlardan korumaya çalışıyoruz. Eskişehir Odunpazarı 1 Nolu Dere Sel Kapanı işi ile 72 m. dipsavak cebri boru ve 55.000 metreküp dolgu imalatı yapıldığını, dolusavak imalatları, vana odası ve su alma yapısı bitirilerek işin tamamlandığını açıkladı.

Gündüzler Barajı ile 12 bin dekar alan sulanacak 

Bölge Müdürü Şan “Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 12.020 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Temelden yüksekliği 65 metre ve su depolama kapasitesi 8,3 milyon m3 olan Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.080 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 13.000.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini söyledi.

Tarımsal sulama ile ekonomiye 900 milyonluk katkı 

DSİ Bölge Müdürü Şan, tarımsal sulama projeleri konusunda Eskişehir’de önemli adımlar atıldığını dile getirirken, ‘’17 Mayıs 2021 tarihinde başlayan 2021 yılı sulama sezonunda toplam 327.500 dekar tarım arazisinin sulanması planlanmış, toplam 327.500 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 900 Milyon 250 bin TL katkı sağlanmasının hedeflenmiştir" dedi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@