İsveç'te şok! İlk kadın başbakan 8 saat sonra istifa etti

İsveç'te bir şok yaşandı... İlk kadın başbakan Magdalena Anderson, göreve geldikten saatler sonra istifa etti...

SİYASET 24.11.2021, 20:29 24.11.2021, 21:22
İsveç'te şok! İlk kadın başbakan 8 saat sonra istifa etti

İsveç'in ilk kadın başbakanı Magdalena Andersson, göreve geldikten saatler sonra istifa etti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç Parlamentosu'nun tarafından ülkenin yeni Başbakanı olarak seçmesinden yaklaşık 8 saat sonra koalisyon ortağı Yeşiller Partisi'nin hükümetten çekilmesi üzerine görevinden istifa etme kararı aldığını duyurdu.
İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç Parlamentosu tarafından ülkenin yeni Başbakanı seçilmesinden yaklaşık 8 saat sonra görevinden istifa etme kararı adlığını duyurdu. İsveç'in ilk kadın Başbakanı seçilen Andersson yaptığı basın açıklamasında, Parlamento'da sağ partilerin bütçesinin geçmesinin ardından koalisyon ortağı Yeşiller Partisi'nin hükümetten çekilmesinin üzerine Başbakanlık görevinden istifa kararı aldığını kaydetti. Andersson, "Parlamento Başkanı'na, Başbakanlık görevinden istifa etmek istediğimi aktardım. Bu, bir partinin istifa etmesi durumunda koalisyon hükümetinin istifa etmesi gerektiği anayasal bir uygulamadır. Meşruiyeti sorgulanacak bir hükümete liderlik etmek istemiyorum" ifadelerini kullandı.
Bir azınlık hükümetinin başkanının yalnızca Sosyal Demokratlardan olur olmaz yeniden göreve seçilmeyi umduğunu belirten Andersson, tek parti hükümetinin lideri olarak yeniden denemeye hazır olduğunu bildirdi.

 

Ne olmuştu?

İsveç parlamentosu, ülkenin yeni başbakanı olarak Magdalena Andersson’u seçti. Andersson, ülkenin ilk kadın başbakanı olmuştu.
İsveç parlamentosu, bugün ülkenin yeni başbakanını oylamak üzere toplandı. Parlamentoda yapılan oylamada, Magdalena Andersson başbakan seçildi. Maliye Bakanı görevini yürüten Andersson, ülkenin ilk kadın başbakanı olarak tarihe geçti.
İsveç Anayasasına göre, bir adayın Başbakan seçilebilmesi için 349 sandalyeli parlamentoda en az 175 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. Parlamentoda yeterli desteği bulması için kendisine geçtiğimiz Pazartesi gününe kadar süre verilen Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Andersson, muhalefetin desteğini alamamıştı. Çoğunluğu sağlamaya çalışan Andersson, yürüttüğü müzakereler sonucunda diğer milletvekillerinin de desteğini alarak oylamada çoğunluğu sağlamıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@