Jale Nur Süllü: "Eskişehir 20 gün içinde susuz kalabilir"

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü'den açıklama: Eskişehir 20 gün içinde susuz kalabilir..

SİYASET 30.05.2021, 12:51 30.05.2021, 12:55
Jale Nur Süllü: "Eskişehir 20 gün içinde susuz kalabilir"

Türkiye Büyük Millet Meclisi Su Kaynakları, Kuraklık ve İklim Değişikliği Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, yaptığı açıklamada Eskişehir'in tek su kaynağının Porsuk Barajı olduğunu söyleyerek, "60 yıllık Porsuk Barajı’ndaki olası bir sorunda, Eskişehir 20 gün içinde susuz kalabilir" dedi. 


Porsuk Barajı'nda doluluğun her geçen yıl azalması nedeniyle Eskişehir’i bekleyen susuzluğa çözüm olabilecek ESKİ ve DSİ'nin ortaklaşa gerçekleştireceği Sakarıbaşı'ndan Eskişehir'e İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Sağlanması Projesi protokolünün imzalanmasına karşın, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda bekletildiğini ileri süren Jale Nur Süllü, konuyu DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’a sordu. 
 
Jale Nur Süllü, yaptığı açıklamada, “Küresel iklim krizinin etkisiyle kuraklık, her geçen yıl artarak etkisini gösteriyor. Böyle giderse, Eskişehir de yakın gelecekte susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. 2012’de yüzde 54 olan Porsuk Barajı’nın su seviyesi, bu yıl yüzde 42 civarında ve başlayan tarımsal sulama sebebiyle daha da düşecek. 60 yıllık Porsuk Barajı’ndaki olası bir sorunda, Eskişehir 20 gün içinde susuz kalabilir. Bu nedenle, barajda yapılması gereken kapakların değişmesi çalışması bile yapılamıyor. Eskişehir için mutlaka alternatif su kaynağı yaratılması gerekiyor. Bunun için de en elverişli kaynak da Sakarya Nehri’nin doğduğu Sakaryabaşı. Eskişehir, debisi, saniyede 6 metreküp olan suyun, Çifteler çıkışından sonraki bölümünden 2 metreküpüne talip. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, genel kurulda onaylayarak ESKİ Genel Müdürlüğü’ne projeyi gerçekleştirme yetkisini verdi; protokol imzalanarak DSİ Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Ancak, protokol DSİ tarafından hala imzalanmadı bekletiliyor. Büyükşehir Belediyemiz, proje etüt ihalesine çıkılmasını ve bir an önce projenin başlamasını bekliyor” diye konuştu. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@