Jale Nur Süllü Meclis'e taşıdı, Bakanlıklara sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, pasta, tatlı ve unlu mamul üreticilerinin ifade ettiği şeker temini sorununu, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

SİYASET 15.01.2022, 11:45 15.01.2022, 14:31
Jale Nur Süllü Meclis'e taşıdı, Bakanlıklara sordu

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir'de gündeme gelen şeker temini sorununu Meclis gündemine taşıdı.

Jale Nur Süllü, "Un ve yağın yanı sıra şekerde de yaşanan fiyat artışı, gıda sektörünü darboğaza sürükledi. 2021 Ocak ayında toptancıda 50 kg’lık çuvalın 195 TL olan fiyatı, 2022 Ocak ayında 370-400 TL’ye çıktı. Vatandaşın alım gücünün düşmesi ve artan maliyetlere bağlı olarak üretici üretemez duruma geldi” diyerek fabrikalardan şeker temin edemediklerini söyleyen sektör temsilcilerinin ifadelerini de yazılı soru önergesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’na sordu.

CHP'li Süllü önergesinde, “İç piyasaya yeterli şeker vermeyen Türkiye Şeker Fabrikaları, ürettiği şekeri yurt dışına ihraç ederek şeker fiyatlarının yükselmesine sebep mi oluyor? Türk Şeker’in internet sitesine girdiğinizde 2021 yılı fiyatları yer alıyor. Şeker fabrikaları 2022 fiyatını belirleyemediği için mi satış yapamıyor?” sorularını dile getirdi.

"Eskişehir’imizde üreticilerimizin şeker sorunu yaşaması kabul edilemez"

Şeker pancarı üretiminin yaygın olduğu ve özelleştirilmekten kurtulan şeker fabrikasına sahip Eskişehir’imizde üreticilerimizin şeker sorunu yaşaması kabul edilemez.” diyen Süllü, “Yabancı sermayeye ve ithalata bağımlı bir ekonomiden kurtulup kendi kendine yeten bir ülke hedefiyle Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1933’te üretime başlayan Eskişehir Şeker Fabrikası’nın, AKP eliyle geldiği nokta ortadadır. Cumhuriyet’in ilk yıllarının en büyük kalkınma kazanımlarından olan şeker fabrikalarını satan ve üretimi dışa bağımlı kılan tek adam anlayışı, üreticiyi yeni bir krize sürüklemektedir.” açıklamasında bulundu

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@