Jale Nur Süllü: Üreticiler mağdur, çözüm bekliyor

CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı’nda kurbanlık hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti, açıklamalarda bulundu.

SİYASET 14.06.2024, 14:03 14.06.2024, 14:07
Jale Nur Süllü: Üreticiler mağdur, çözüm bekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Muttalip bölgesinde kurulan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı’nda kurbanlık hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti. Süllü, “Besiciler çok zor durumda, emeğinin karşılığını alamıyor. İktidar kendi üreticisi yerine yabancıları beslemeyi tercih ediyor. Ülkemizde artık hayvancılığı bitirme noktasına getirdiler. Üreticinin dayanma gücü kalmamış.” dedi.

"Küçükbaş fiyatı asgari ücrete eş oldu"

Besicilerin şikayetlerini dinleyen Dr. Jale Nur Süllü, hükümetin hayvancılıkla ilgili yanlış politikalarının bedelinin üreticilere ödetildiğini savundu. Süllü, “Yem fiyatlarının yükselmesiyle üreticinin durumu her geçen yıl daha da kötüye gidiyor. Bir çuval yem geçen sene 350 lirayken şu an 700 lira. Küçükbaş fiyatı bir asgari ücrete eş durumda. Hükümetin canlı hayvan ithal etmesiyle de yerli besicilere resmen ‘sen üretme’ deniliyor.” dedi. 

"Hayvan satışları durma noktasında"

Besicilerin bayrama sayılı günler kalmasına rağmen henüz hiç hayvan satamamaktan dert yandığını söyleyen Süllü, “Üretici mağdur. Yem fiyatları uçmuş, canlı hayvan ithalatı yapılıyor, çoban yetiştiremiyoruz. Hayvan satışları durma noktasına geldi. Diyanetin bağışı toplaması, özellikle Somali’de kesilecek kurbanlar için açıkladığı rakam, dini vakıfların, tarikatların, marketlerin açıkladıkları kurban fiyatları kurban satışlarının önüne geçiyor. Besici bir an önce devletin sorunlarına çözüm bulmasını istiyor. Üretici her gün besicilikten uzaklaşıyor. Alım gücü her geçen gün düşen vatandaş yakında yiyecek et bulamayacak" diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@