'Kazanamayacak' olan başkan, 'kazanacak' isimler yardımcı adayı

6'lı masanın adayı, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in "kazanamayacak aday" dediği Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı. Akşener'in "kazanacak adaylar" dediği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için ise cumhurbaşkanlığı yardımcılığı uygun görüldü.

SİYASET 06.03.2023, 21:20 08.03.2023, 09:15
'Kazanamayacak' olan başkan, 'kazanacak' isimler yardımcı adayı

İYİ Parti'nin masadan kalktığı 6'lı masanın adayı Meral Akşener'in dönüş yaptığı toplantı sonrası açıklandı. 

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in "kazanamayacak aday" dediği Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı.  Akşener'in "kazanacak adaylar" dediği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için ise cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için mutabakata varıldığı belirtiliyor. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğindeki toplantıya; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Akşener'in "kazanamayacak aday" dediği Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı oldu 

Yaklaşık 4,5 saat süren toplantı sonrası 6 genel başkan açıklama yapmak üzere Saadet Partisi Genel Merkezi önüne geldi. 

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını açıklamak üzere Temel Karamollaoğlu söz aldı:

"İçinde bulunduğumuz günler, acılı günler. 10 binlerce kardeşimiz hayata veda etti. Birçok şehirde bina ayakta kalmadı. Allah vefat edenlere rahmet eylesin. Bugün bir araya gelmemizin sebebini biliyorsunuz. Toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı, siz kardeşlerimize bir görev adlediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim cumhurbaşkanı adayımız olarak belirlenmiştir. Görevin hayırlı olmasını diliyoruz."

Akşener'in "kazanacak adaylar" dediği İmamoğlu ve Yavaş için "cumhurbaşkanı yardımcılığı" maddesi

Millet İttifakı'nın yol haritasının açıklandığı metinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili bir ayrıntı yer aldı.

12. maddede, "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaktır" denildi.

Söz konusu maddede yer alan "Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle" kısıtlaması da dikkat çekti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@