Kesikbaş Büyükerşen'e hatırlattı: URAYSİM engellenmemeli çünkü...

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen'in URAYSİM projesini engelleme çabalarına tepkiler artarken, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş da, "URAYSİM nedir? URAYSİM neden engellenmemeli?" açıklamasını yeniden sosyal medyadan paylaştı...

SİYASET 02.08.2023, 14:29 03.08.2023, 15:57
Kesikbaş Büyükerşen'e hatırlattı: URAYSİM engellenmemeli çünkü...

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in, Eskişehir'de Alpu'da kurulması için çalışmara başlanan Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesini engelleme çabalarına ve son açıklamasına tepkiler devam ediyor. 

Eskişehir'de Avrupa'da tek olacak bir teknoloji ve araştırma merkezi kazandıracak, binlerce kişiye de istihdam olacağı ve Eskişehir ekonomisine büyük katkı sağlayacağı ifade edilen proje konusunda bir açıklama da Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş'tan geldi. 

URAYSİM konusunda daha önce de Büyükerşen ile tartışan ve projeyi hep destekleyen Kesikbaş, daha önce yaptığı "URAYSİM nedir? URAYSİM neden engellenmemeli?" açıklamasını yeniden sosyal medyadan paylaştı... 

İşte o açıklama: 

"URAYSİM NEDİR? NEDEN ENGELLENMEMELİDİR?  URAYSİM Nedir?

Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM), Türkiye’nin 11. Kalkınma Planında yer alan, Eskişehir’de kurulum çalışmaları devam eden ve ülkemizi demiryolu taşımacılığı konusunda yurt dışına bağlılıktan kurtaracak olan çok önemli ve STRATEJİK bir projedir.

URAYSİM Neden Engellenmemeli?

Tamamlandığında Eskişehir’i demiryolu sektöründe yeni yatırımlar için Avrupa’nın en cazip merkezlerinden biri haline getirecek olan URAYSİM, on binlerce insana istihdam ve gelir kapısı olacaktır. URAYSİM engellenmemelidir, çünkü;  

1. Eskişehirli olarak Sazova Parkı ve Kent Park ile nasıl gurur duyuyorsak, URAYSİM de gurur duyulacak bir BİLİM ve TEKNOLOJİ Parkıdır.

2. Eskişehir’de demiryolculuk kent kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Eskişehir halkı, demiryolunu tanır ve sever. Eskişehir yüz yılı aşkın demiryolu tarihi ve kültürü ile URAYSİM’i en çok hak eden kenttir.

3. URAYSİM’de demiryolu sektöründeki her türlü çeken ve çekilen aracın testleri yapılabilecektir. Test edilen ve geliştirilen her ürün, bunların teknik bilgi birikimi ve sınai mülkiyet hakları ülkemizde kalacaktır.

4. URAYSİM demek, BİLİM demektir. URAYSİM kapsamında, merkezin faaliyete geçmesinde görev alacak tüm mühendislik bilim alanlarından onlarca araştırma görevlisinin yüksek lisans ve doktora çalışmaları yurt dışında tamamlanmıştır ve bu artarak devam edecektir.

5. URAYSİM, hızlı tren setlerinin, yeni nesil lokomotiflerin ve vagonların geliştirileceği ve hatta üretileceği yer demektir. URAYSİM projesiyle; öncelikle TCDD ve hafif raylı sistemleri kullanan kentlerimizin artan ihtiyaçları karşılanacak ve ülkemiz gerek demiryolu taşıtları gerekse de çeşitli bileşenlerini ihraç edilebilecektir.

6. URAYSİM demek, TEKNOLOJİ demektir. URAYSİM projesi tamamlandığında ülkemiz Avrupa’da 400 km/saat hızda seyreden Yüksek Hızlı Tren testlerinin yapılabileceği 52,93 km uzunluğunda test yoluna sahip İLK ÜLKE olacaktır. Bunun yanı sıra URAYSİM’de konvansiyonel dizel ve elektrikli lokomotifler, metro araçları, tramvaylar, vagonlar ve hafif raylı sistem araçlarının testleri yapılabilecektir.

7. URAYSİM demek, GELİR ve İSTİHDAM demektir. URAYSİM, yüksek hızlı trenlerin test ve sertifikasyonu için hiçbir Avrupa ülkesinde yer almayan ileri teknoloji hizmetleri sunacaktır. Böylece URAYSİM, ülkemizi raylı sistemler alanındaki uluslararası pazarın en önemli oyunculardan biri haline getirecektir. URAYSİM ile birlikte sektörde faaliyet gösteren birçok uluslararası firma Eskişehir’de yeni yatırımlar ve iş imkanları yaratacaktır.

8. URAYSİM, Eskişehir’i dünya ligine çıkaracak projedir. URAYSİM, bir TASARIM ve AR-GE merkezidir. Sadece Eskişehir değil tüm ülkede üretilen demiryolu bileşenlerinin test ve geliştirme merkezi olacaktır. Yani Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın her yerinden test ettirilecek tren setleri ve araçları Eskişehir’e gelecek, sertifikasyonları burada yapılacaktır.

Yorumlar (0)
banner37
banner28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@