Kosova heyeti Eskişehir'de... Günay: İlk adımı atıyoruz

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Kosova’dan gelen heyeti Eskişehir Valiliği ile birlikte ağırladı.

SİYASET 26.11.2021, 13:06 26.11.2021, 13:27
Kosova heyeti Eskişehir'de... Günay: İlk adımı atıyoruz

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Kosova’dan gelen heyeti Eskişehir Valiliği ile birlikte ağırladı.

Vali Erol Ayyıldız, Kosova Milletvekili Enis Kervan, Orkide Prizren Kadınlar Derneği Üyeleri ile birlikte Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Vali Yardımcısı Salih Altun ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade’yi makamında kabul etti. Kosova'nın Tarihi Başkenti Prizren'den gelen Kosova Milletvekili Enis Kervan ve Orkide Prizren Kadınlar Derneği üyelerini Eskişehir’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Vali Ayyıldız, Kosova ile Türkiye arasında tarihten gelen derin bağların olduğunun altını çizdi.

Konu ile ilgili Milletvekili Prof. Dr. Günay da, “Avrupa Konseyi  Toplantılarımız kapsamında Türk kökenli Kosova Milletvekili Enis Kervan ile birlikte çalışıyoruz. Sohbetlerimiz sırasında kadınlara yönelik çalışmalarımı takip ettiklerini ve Prizren ile Eskişehir Valiliği'nin kardeş şehir olduğundan bahsetti" dedi. 

Prof. Dr. Günay, "İki milletvekili olarak bu dostluk köprüsünü hayata geçirmeye karar verdik ve işte bu gün Kosova’dan bir grubu şehrimizde ağırlıyoruz. Her alandaki iş birliği için bu ilk adım olacak, özellikle kadınlarımıza yönelik projeler ön planda olacak. Gelecekte iş birliklerimiz kuvvetlendirmek ve hem iki şehir hem iki ülke arasındaki dostluğa katkı sağlamak istiyoruz. Valiliğimizin koordinasyonunda gerçekleşecek temasların verimli olmasını diliyorum, Valimiz Erol Ayyıldız’ın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

"Türkiye dosta güven düşmana korku verir"

Prof. Dr. Günay “Uluslararası toplantılarda gördüğümüz bir gerçek var. Ülkemiz hem bugünkü gücü hem tarihsel mirasıyla, dünyanın her yerinde dostuna güven düşmanına ise korku veriyor. Kosova bizlerin önemli bir dostudur. Son AKPM toplantımızda Balkanlar’daki durumu değerlendirmiş ve bu konular ile alakalı AB Komiserine önemli bir soru yöneltmiştim. Sırpların silahlanması ve kendi ordularını kurmakla alakalı isteklerinin altını çizmiştim. Bizler bu konuları takip etmeye devam ediyoruz. Çünkü dostumuzun yanında olmaya devam ediyoruz. Kosova ile ilişkilerimizi de şehrimiz ekseninde daha ileri taşımak ve hem bilgi hem tecrübe paylaşımında bulunmak istiyoruz. Örneğin Kosova’da faaliyet gösteren çok başarılı bir kadın derneği Eskişehir’li kadın dernekleri ve kooperatifleri ile buluşarak karşılıklı tecrübelerini aktarmalarını sağlıyoruz. Kosova Türkiye, Eskişehir Prizren el ele gelişmeye ve büyümeye devam etsin istiyoruz” dedi.

Dede Korkut Parkı, Sivrihisar, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi... Türk Dünyası Vakfı ile özel toplantı 

Kosova Heyeti 3 gün boyunca Eskişehir Valiliği koordinasyonuyla Dede Korkut Parkı, Sivrihisar ve Odunpazarı Evleri, OMM, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi gibi Eskişehir için kültürel açıdan önem arz eden yerleri ziyaret edecek. Ayrıca Türk Dünyası Vakfı ile yapılacak toplantıda kültürel projeler hakkında değerlendirmeler yapılacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@