Melih Altınok: Eskişehir'de Hasan Polatkan'a haksızlık

Sabah gazetesi yazarı, Eskişehirli gazeteci Melih Altınok, "Eskişehir bir tanecik Hasan Polatkan'ına sahip çıkamamış" başlıklı yazısıyla isyan etti.

SİYASET 08.11.2022, 12:29 08.11.2022, 12:46
Melih Altınok: Eskişehir'de Hasan Polatkan'a haksızlık

Sabah gazetesi yazarı, Eskişehirli gazeteci Melih Altınok, "Eskişehir bir tanecik Hasan Polatkan'ına sahip çıkamamış" başlıklı köşe yazısıyla isyan etti. 

Melih Altınok, Sabah gazetesinde yayınlanan yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Geçen hafta Ankara'dan İstanbul'a dönerken Eskişehir'e uğradım. Ünlü bir kahveciye gitmek üzere navigasyona Hasan Polatkan Bulvarı yazdım. Ancak caddenin adının Atatürk Bulvarı olarak değiştirildiğini gördüm.
Çocukluk arkadaşlarımdan Kamil'i aradım. "Evet" dedi, "Büyükşehir Belediyesi'nin kararıyla adı değişeli çok oluyor?
Ve ekledi:
"Merak etme herkes hala eskisi gibi Hasan Polatkan Bulvarı diyor."
Ne gereksiz işler bunlar.
Hasan Polatkan yalnızca Eskişehirli bir siyasetçi, devlet adamı değil. 27 Mayıs darbesinde cunta tarafından Başbakan Adnan Menderes'le beraber idam sehpasına götürülmüş bir demokrasi şehidi. Bedel ödemiş. Memleketine sayısız hizmeti olmuş. Kentin sembollerinden Atatürk Lisesi'nde de Anadolu Üniversitesi fikrinde de onun izi var."

"Bu ne kindarlıktır arkadaş?"

"Eskişehir'le özdeşleşmiş Polatkan'ın izlerinin büyük bulvarlardan silinmesi, adının küçük caddelere verilmesi falan...
Bu ne kindarlıktır arkadaş?
Hadi, 27 Mayıs darbesinde Menderes'in uçak dolusu altınla kaçtığı yalanını yayan gazeteyi matbaasında basan Belediye Başkanı Büyükerşen'in böyle bir hamle yapmasına şaşırmıyorum da... Beni asıl üzen, koca şehrin demokrat evladı Polatkan'a yapılan bu vefasızlığı sessiz sedasız hazmetmesi.
Yok muydu o şehirde basını, kamuoyunu ayağa kaldıracak bir milletvekili, sivil demokrat siyasetçi?
Belli ki Atatürk'ü darbeci kafalarına kalkan yapanların ucuz alicengiz oyununa pabuç bıraktılar. "Şimdi Atatürk ismine karşı çıkıyor pozisyonuna düşmeyelim" dediler.
Malum, bu goygoyculuğa, orta yolculuğa fazlasıyla aşinayız.
Bu arada Hasan Polatkan Bulvarı'nın adı Atatürk Bulvarı olunca, bulvarı kesen Atatürk Caddesi'nin adı ne olmuş diye merak ettim. Öyle ya karışmaz mıydı?
Atatürk Lisesi'nden Atatürk Anadolu Lisesi'ne gidecek birine yol tarif edeceksiniz diyelim... "Atatürk Bulvarı'ndan sağa dön Atatürk Caddesi'ne çık" mı diyeceksiniz? Hele bir yabancı bir turiste anlattığınızı düşünsenize.
Neyse ki Belediyemiz öngörülü davranıp bu potansiyel soruna karşı tedbirini almış.
Ne mi yapmış?
Atatürk Caddesi'nin ismini Mustafa Kemal Atatürk Caddesi olarak değiştirmiş.
Neresinden baksan trajikomik."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@