Milletvekili Günay, Avrupa Konseyi'nde Filistinli çocuklar için savaşıyor

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, AKPM'nin son toplantısında İsrail'in saldırıları ile Filistin'de yaşanan durumu bir kez daha Avrupalı parlamenterlerin yüzüne çarptı, "Mazlumların yanında olmaya kararlıyız" dedi... 

SİYASET 20.05.2021, 15:56 20.05.2021, 16:02
Milletvekili Günay, Avrupa Konseyi'nde Filistinli çocuklar için savaşıyor

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, AKPM Sosyal İşler, Halk Sağlığı ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’ nunda önemli açıklamalarda bulundu. AKPM toplantısında komisyon adına ortak deklarasyon taslağı görüşüldü. Görüşmenin başlığı, “Orta Doğu Krizi: Çocukları koru” idi. 

Yüzde 76 destekle kabul edildi... Günay: Destekliyoruz, ancak yeterli değil 

AKPM Komisyonu adına ortaya koyulan deklarasyon taslağı, komisyon üyelerinin yüzde 76’lık desteği ile kabul edilirken, konu ile ilgili Prof. Dr. Günay, “Bu ortak deklerasyonu Türk Delegasyonu olarak destekliyoruz. Ancak yeterli bulmuyoruz. İsrail’in sistematik ve orantısız güç kullanması sonucunda Kudüs’de, Filistin’de masum çocukların yanında, her yaştan, her cinsiyetten, her etnik kökenden masum sivillerden de hayatını kaybeden var. Bu nedenle deklarasyonun kapsamının genişletilmesi gerekiyor" dedi. 

Komisyon Başkanı sözünü kesmeye kalktı... Günay'dan tokat gibi önerge... 

Konuşması bitmeden sözü kesilen Prof. Günay, daha sonra bir önerge verdi. “Herhangi bir rapor hakkında konuşma süremiz belli. Ancak komisyon başkanı konuşmamı bitirmeme izin vermedi. İsrail’in yaptıklarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, uluslararası kararlarla örneklendiriyordum. Uluslararası hukuka ve kararlara karşı insanlık suçu işleniyor. Bütün ve birleşik olarak Kudüs’ün İsrail'in başkenti olduğunu kabul eden 1980 ‘Kudüs Yasasına’ karşı bu yasanın geçersiz ve kanuni bağlayıcılığı olmadığını vurgulayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 478 Sayılı Kararı; Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filistin topraklarında işlenen savaş suçlarının araştırılmasının mahkemenin yetkisi dahilinde olduğunu belirten 5 Şubat 2021 Kararı; Uluslararası Af Örgütü’nün, İsrail güvenlik güçlerinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli barışçıl göstericilere karşı defalarca, yasa dışı ve aşırı güç kullandığını belirten raporu. Belge ve uluslararası kararları gündeme getirmemizden rahatsız olanlar oldu galiba. Ben de bir önerge verdim ve ‘İsrail’in çocuklarla birlikte tüm sivilleri hedef alan saldırılarını hemen durdurmasına yönelik. Bir Alman Milletvekili ters yönde tutum aldı ve İsrail’de de çocukların öldüğünü ve dengeli bir deklarasyon olmadığını savundu. Ne yaparlarsa yapsınlar daha çok konuşacağız. Mazlumların yanında olmaya kararlıyız.” Şeklinde açıklamada bulundu. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@