Mustafa Destici: Eskişehir Valiliğinin kararı doğru ve yerindedir

Eskişehir'de esnafı ziyaret eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir Valiliği'nin açık alan etkinliklerini 15 gün süreyle yasaklama kararı ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

SİYASET 12.05.2022, 17:58 12.05.2022, 20:36
Mustafa Destici: Eskişehir Valiliğinin kararı doğru ve yerindedir

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Elbette ki öğrencilerimiz, gençlerimiz, toplumumuz eğlenebilir, eğlence düzenleyebilir, müzik festivali düzenleyebilir, sanat festivali, kültür festivali düzenleyebilir. Ama sınır neresi? Özgürlükler alanı içinde bu böyledir. Hiçbir özgürlük sınırsız değildir" dedi.

Eskişehir'de, İki Eylül Caddesi'nde esnaf ziyaretinde bulunan Destici, bir gazetecinin sorusu üzerine, kentte 19 Mayıs'taki kutlamalar, resmi törenler, Valilik ve kaymakamlıklarca düzenlenmesi uygun görülenler ile siyasi parti faaliyetleri hariç, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin 24 Mayıs'a kadar yasaklanmasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

"Festival için 3 gün kala müracaat edilmiş"

Kentte planlanan müzik festivali için 3 gün kala müracaat edildiğini, Valiliğin bu sürede detaylı inceleyip cevap vermesinin mümkün olmadığını belirten Destici, "Valiliğimizin bu konuda aldığı kararı doğru ve yerinde bir karar olarak görüyorum." diye konuştu.

Destici, organizasyonlar yapılırken gözetilmesi gereken bazı hususlar olduğuna dikkati çekti.
Toplumun örf ve adetlerine, inançlarına, gelenek ve göreneklerine herkesin saygı duyması gerektiğini anlatan Destici, şöyle devam etti:
"Müzik festivali, sanat adı altında bizim ahlakımızla, meşrebimizle, inancımızla, kültürümüzle uygun olmayan, gayri ahlaki diyebileceğimiz davranışları içinde yoğunluklu olarak barındıran bu tür faaliyetlerle ilgili şerhimiz var. Herkes belki bunu açıkça söyleyemeyebilir ama ben açıkça söylüyorum, daha net söyleyeyim: Müzik festivali adı altında, şarap, bira festivali, ne bileyim böyle haram olan şeylerin ya da davranışların sergilenmesi normalmiş gibi sanki orada iki günlük bir serbest bölge bu anlamda oluşturuluyor gibi bir organizasyonu şahsen memleketim, ülkem, milletim, insanım ve gençlerim için de uygun görmem. Biz bu tür davranışları gençlerimizi özendirici pozisyona getirmemeliyiz. Daha önce de ifade ettim. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Bu milletin adı Türk milletidir. Bu milletin inancı İslam'dır ve Türk İslam inancına bağlıdır. Elbette ki başka etnik kökenden başka dinden, mezhebi anlayıştan insanlarımız da var. Onlara da saygı duyuyoruz, vatandaşlarımız var ama bunların hepsinin bu milletin değerlerine inancına, kültürüne saygı göstermesi lazım."

"Herhangi bir ilimizde bir faaliyet düzenleniyorsa elbette ki yasal süre içinde müracaatı yapılması lazım

Mustafa Destici, bu tür faaliyetler düzenlenirken hassasiyetlerin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Aksi halde Valiliğin hem yasal süresi içinde başvurulmadığı için hem de içeriğiyle ilgili bir şerh koyarak ertelemesi ya da bu sürede faaliyet yapılmasını yasaklaması, izin vermemesinin doğru ve yerinde olduğunu dile getiren Destici, "Hangi kurumumuz olursa olsun Eskişehir'de ya da Yozgat'ta, Ankara'da... Herhangi bir ilimizde bir faaliyet düzenleniyorsa elbette ki yasal süre içinde müracaatı yapılması lazım. İçeriğiyle ilgili tam bir bilgi verilmesi lazım. Net bir şekilde ve ona göre de valilik elbette ki dediğim gibi hem yasal olarak bu başvuruyu inceleyip hem de tabii ki toplumun genel ahlak, örf, adet yapısına da bakarak bir karar vermesi kadar doğru bir şey yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

"Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'i bu tür hadiselerle kamuoyunda gündeme getirmeye kimsenin hakkı yok"

Eskişehir'in bir kültür şehri olduğuna değinen Destici, 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkentliği yaptığını hatırlattı.

Destici, Eskişehir'in aynı zamanda bir üniversite, öğrenci, sanayi, işçi ve emekli şehri olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Türkiye'nin bu anlamda hemen hemen her alanda insanlarının yaşadığı bir şehir olan bu kadar güzel bir şehri, güzel insanları olan bir kenti bizim bir iki işte müzik adı altında ya da başka adlar altında Eskişehir'i lekelemeye, Eskişehir'i bu tür hadiselerle kamuoyunda gündeme getirmeye kimsenin hakkının olmadığını düşünüyorum. Herkes Eskişehir'e sahip çıkmalı, Eskişehirliye sahip çıkmalı, vatandaşlarımıza sahip çıkmalı. Elbette ki öğrencilerimiz, gençlerimiz, toplumumuz eğlenebilir, eğlence düzenleyebilir, müzik festivali düzenleyebilir, sanat festivali, kültür festivali düzenleyebilir. Ama sınır neresi? Özgürlükler alanı içinde bu böyledir. Hiçbir özgürlük sınırsız değildir. Bir; başkasını rahatsız etmeyecek. İki; bunun yasal bir sınırı var. O yasal sınıra herkes uyacak. Üçüncüsü de bu toplumun, bu ülkenin genel ahlak ve inanç kurallarına, kültürüne, örfüne, adetine herkes saygı göstermek zorundadır."

"Cumhurbaşkanına hakaret edeceksiniz, devleti alenen aşağılayacaksınız, kamu görevlilerine hakaret edeceksiniz ve buradan bir gün bile ceza almadan gideceksiniz. Asıl o zaman hukuk devleti olmaz”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Yargıtay tarafından cezası onanan Canan Kaftancıoğlu hakkındaki soruları yanıtladı. İHA’ya özel açıklamalarda bulunan Destici, ‘Canan Kaftancıoğlu’nun 4 yıl 11 ay ceza alması hakkında ne düşünüyorsunuz?’ sorusu üzerine de şunları söyledi: “Canan Kaftancıoğlu, bizim tamamen siyaseten ve fikren karşı karşıya olduğumuz birisidir ama biz hiçbir siyasetçinin ceza almasını istemeyiz. Lakin Türkiye, demokratik bir hukuk devleti, anayasamız var. Siyasi parti temsilcileri de buradaki hükümlere uymadığı zaman hukuk devletlerinde bir cezai durumla karşı karşıya kalırlar. Birisi Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsa ve büyük Türk devletini alenen aşağılıyorsa, kamu görevlisine hakaret ediyorsa burası hukuk devletidir. Bugüne kadar hukukun üstünlüğünü savunanlar ya da bu iddiada bulunanlar öncelikle hukuka saygı göstermelidir. Hukukta bunun bir karşılığı olduğunu bilerek yapıyorsunuz. Canan Kaftancıoğlu, bunu bilerek görevde tutunmuştur. Yargıtay onamayıp yok mu sayacaktı? Cumhurbaşkanına hakaret edeceksiniz, devleti alenen aşağılayacaksınız, kamu görevlilerine hakaret edeceksiniz ve buradan bir gün bile ceza almadan gideceksiniz. Asıl o zaman hukuk devleti olmaz. Herkesi hukukun üstünlüğüne uygun hareket etmeye davet ediyorum."

“Türk yargısını itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar”

Yargıtay’ın kararının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm milletvekillerini İstanbul’a çağırması ile ilgili soru üzerine Destici, “CHP ve onun etrafında kümelenen diğer partiler, lehlerine karar olduğu zaman yargı ile ilgili güzel cümleler kuruyorlar. Ancak beğenmedikleri kararlarda yargının tamamen Cumhurbaşkanı ve hükümetin kontrolünde olduğunu ve siyasi baskıyla karar verdiğini ifade ederek Türk yargısını itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Ana muhalefet partisinin genel başkanının daha sağduyulu ve sabırlı hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@