"Şalter indi, bantlar durdu, işçiler izinde"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir OSB’de kesintilerden etkilenen tesisleri ziyaret ederek etti... Çakırözer, "Şalter indi, bantlar durdu, işçiler izinde" ifadelerini kullandı...

SİYASET 26.01.2022, 13:21
"Şalter indi, bantlar durdu, işçiler izinde"

İran’ın doğalgaz akışını kesmesi nedeniyle organize sanayi bölgelerine elektrik verilememesinin ardından CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Eskişehir OSB'de üretime ara veren tesislerden bir bölümünü ziyaret etti.

"Belirsizlik mutlaka giderilmeli, yeni kesinti yaşanmamalı"

Çakırözer,  “İktidarın plansız, öngörüsüz enerji politikaları sanayiye şartel indirtti! Üretim durdu, ihracat kesitiye uğradı. Yerli sanayimizin milyonlarca liralık kaybı var. Sıkıntının bu hafta bitip bitmeyeceği de belli değil. Belirsizlik mutlaka giderilmeli, yeni kesinti yaşanmamalı.  Sanayicimizin kendi sorumluluğu olmadan yaşadığı mağduriyet nedeniyle uğradığı kayıplar da devlet tarafından telafi edilmeli” dedi. 

 Utku Çakırözer, OSB’de kesintilerden etkilenen gıda, cam ve otomotiv sektörünün bazı üretim tesislerini ziyaret etti, sanayicilerin sıkıntılarını dinledi. 

"Tesisimizi kapatmak zorunda kaldık"

Çakırözer’in ziyaret ettiği Erbaş Cam Baskı A.Ş. sahibi Erol ve Handan Tazegül, cam, seramik gibi sektörlerde yüksek ısıdaki fırınların kapatılıp açılmasının zaman aldığına işaret ederek, “Biz cam üzerine dekorlama işlemler yapıyoruz. Fabrikamızda cam üzerine günlük 100 bin adet baskı, 40 bin adet boyama işlemi yapılıyor. Elektrik kesintilerinden kaynaklı en çok mağdur olan fabriklardan biriyiz. İki büyük fırınımız var. OSB’lerde iki gün çalışabilir, 3 gün çalışamaz denildi. Fakat biz fırınlarda 620 dereceye kadar pişirme işlemi yapabildiğimiz için bu iki gün süre içinde biz maalesef fırınları açamıyoruz. Çünkü açarsak zararımız daha büyük olacak. Bir gün ısınma bir gün soğuma süresi var. Bu yüzden tesisimizi kapatmak zorunda kaldık. 100’e yakın çalışanımız var, onlar da bu durumdan etkilendi. İçeride yıllık izni olanlar şu anda onu kullanıyor” dedi.

“Müşteriler bekliyor, ihracat kesildi”

Tazegül çifti şöyle devam etti: “6 gün üretim yapamamak demek yaklaşık 500 bin adet şişe yapamamak demek. Müşterilerime vermiş olduğum teslim süreleri var, yurtdışına gidecek ürünlerim de gidemedi. İkinci bildirime kadar kesintilerin olacağı bildirildi bize. Umarım derhal çözüm bulunur ve bir daha kesilmez. Çünkü müşterilerimize açıklama yapmakta zorlanıyoruz. İlk kez böyle bir şeyle karşılaştık.”

"İşçi de patron da sıkıntıda"

20 yıldır cam sektöründe çalıştığını dile getiren bir fabrika çalışanı ise, “Bu sıkıntıyı ben ilk defa yaşıyorum. Elektrik kesintisi bizi zor duruma soktu. Arkadaşlarımızın çoğu izne çıkarıldı. Patronlarımızın da yapacağı bir şey yok. Dileğimiz bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması” diye konuştu. 

"Sipariş var, tezgah hazır ama enerji yok"

Formes Otomotiv sahibi Melih Seber ise “Pandemi döneminde iş yoktu. Sıkıntıdaydık. Şimdi iş var sipariş var. Tezgahımız hazır. İşçimiz hazır. Bu sefer de enerji yok. Bir gün ekside olunca 3 gün geriye gidiyoruz. Kar topu etkisi gibi hepsi birbirini etkiliyor. Elektrik verilen gün gece yarısı işe geliyoruz ki kaybımızı telafi edelim” dedi. 

"Günlük kaybımız 400 bin dolar"

 Elvan Gıda Genel Müdürü Nevzat Çelik, “Günde 20 tır ihracatımız vardı. Elektrik olmayınca duruyor. Kesintiler nedeniyle günlük ihracat kaybımız 400 bin dolar. Ayrıca tedarik zinciri de etkileniyor. Her gün 40 ton yumurta alıyorum, tonlarla un alıyorum. Üretim olmayınca onu da iptal etmek, planlamak durumundasınız. Hepimizin çok zorlandığımız bir süreç yaşanıyor” dedi. 

“Dev tesisler hayalet fabrikaya dönmüş"

Ziyaretleri sonrasında açıklama yapan milletvekili Çakırözer, Eskişehir ve Türkiye genelinde üretimin durması nedeniyle büyük kayıpların olduğunu belirterek şunları söyledi: “Eskişehir’de yüzlerce tesisimizde durum aynı: Şartel inmiş, tezgahlar dumuş. Koca cam fabrikaları, gıda üreticileri hepsi hayalet fabrikaya dönmüş. Onbinlerce işçi izinde. Eskişehir’imizin üretiminde büyük kayıp. Türkiye için milyarlarca liralık üretim kaybı, milyarlarca dolarlık ihracat kaybı sözkonusu. İşçisi de, patronu da tedirgin.  Sıkıntının bu hafta biteceği de belli değil. Gittiğim her yerde üreticinin kafasında tek soru var: Gelecek hafta ne olacak? Bu belirsizlik mutlaka giderilmeli, yeni kesinti yaşanmamalı.  Sanayicimizin kendi sorumululuğu olmadan yaşadığı mağduriyet nedeniyle uğradığı kayıplar da devlet tarafından telafi edilmeli.”

“Sorumlusu öngörüsüz politikalar”

Yaşanan kesintinin sorumlusunun iktidarın plansız, öngörüsüz enerji politikaları olduğunu belirten Çakırözer, “Yıllardır yaşanmayan bu kesinti neden şimdi yaşanıyor?  Hani Tuz Gölü’nde, Büyükçekmece’de depolanan milyonlarca metreküp doğal gazımız  nerede? Hani bu yıl enerji tedarikinde sorun yaşanmayacaktı? Neden şimdi bu zor günde sanayici yalnız başına bırakılıyor? Gerekçe İran deniyor. Neden İran ikna edilemiyor? Niye Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı Tahran’da değil? Görüyoruz ki tüm enerjisini gazetecileri, sanatçıları, aydınları susturmaya topluma gözdağı vermeye ayıran iktidar, memleketin asıl meselelerini boş vermiş. Ortada büyük bir plansızlık, öngörüsüzlük var. Ve tek sorumlusu da iktidardakiler” açıklamasını yaptı.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@