"URAYSİM Eskişehir'e yeni yatırımlar ve istihdam getirecek"... Dönmez'den Büyükerşen'e önemli hatırlatma

AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez'den URAYSİM projesi ve Büyükerşen ile ilgili gündem olacak açıklamalar...

SİYASET 10.08.2023, 12:59 11.08.2023, 14:14
"URAYSİM Eskişehir'e yeni yatırımlar ve istihdam getirecek"... Dönmez'den Büyükerşen'e önemli hatırlatma

AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi (URAYSİM) Projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz'ın Eskişehir ziyaretinde TÜRARAŞ'ta da önemli bir toplantı gerçekleştirildiğini ve Yılmaz Büyükerşen'in engellemek istediği URAYSİM projesinin de toplantıda görüşüldüğünü medyamidas.com dünkü haberiyle duyurmuştu. 

Toplantı ile ilgili yapılan açıklamada AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez önemli açıklamalarda bulundu. 

"URAYSİM projesinden vazgeçmek yok"

Dönmez, URAYSİM projesinden vazgeçmediklerini, projenin Eskişehir'in uluslararası alanda tanınırlığını artıracağını kaydetti.

"Eskişehir'e yeni yatırımlar ve istihdam getirecek"

Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Eskişehir'e yeni yatırımlar ve iş fırsatları geleceğini vurgulayan Dönmez, "Raylı sistemler sektörü, tedarik zinciri, bakım-onarım hizmetleri, danışmanlık ve eğitim gibi birçok alt sektöre de ivme kazandıracaktır. Proje, Eskişehir'i raylı sistemler konusunda bir eğitim merkezi haline getirecektir. Bu da Eskişehir'deki üniversitelerin ve meslek okullarının raylı sistemler konusunda nitelikli mezunlar yetiştirmesine olanak sağlayacak ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün sağlanmasına katkıda bulunacaktır. URAYSİM projesi, Eskişehir'e değer katacak ve şehrin gelişimine önemli katkılarda bulunacaktır. Raylı sistemler sektöründe ulusal ve uluslararası bir merkez haline gelen Eskişehir, teknoloji, istihdam, eğitim ve ekonomik büyüme açısından önemli bir potansiyel ortaya koymaktadır. URAYSİM projesiyle birlikte Eskişehir, raylı sistemlerin geleceğine yön veren bir şehir olarak öne çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

"Dertleri tarım ve yeşil değil... Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı İnönü büyük ovasındaki 34 bin dekar alanı konut amaçlı tarım dışına çıkarmak istiyor, URAYSİM'deki alan ise sadece 1169 dekar... "

Projeye karşı açıklamalarda bulunanların gerçekte dertlerinin tarım ve yeşil olmadığını bildiklerini ifade eden Dönmez, şunları kaydetti:

"Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanının İnönü büyük ovası içerisinde kalan Yusuflar, Karabayır bağları, Keskin ve Bursa yolu imar planı ile konut amaçlı tarım dışına çıkarmak istediği alan toplam 34 bin dekar iken URAYSİM projesi için tarım dışı kullanım talebi Alpu ve Beylikova büyük ovaları içerisinde kalan sadece 1169 dekardır. Bu örnek dahi amaçlananının salt engellemek olduğunu gösteriyor.

Hukukçularımız mahkeme kararları ile ilgili gerekli incelemeyi yapıyorlar. Tüm paydaşların katılımı ile düzenlediğimiz toplantının çıktıları doğrultusunda yeni bir işlem tesis edilecektir. Bu büyüklükte bir yatırımın şehrimize getirmenin katacağı değerden vazgeçmemiz mümkün değil."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@