Zafer yine Azerbaycan'ın! Ermeniler pes etti, silah bıraktı

Azerbaycan'ın Karabağ'daki silahlı Ermeni gruplara karşı başlattığı operasyon kısa sürede büyük bir başarı sağladı. Ermeni silahlı güçler pes etti, silah bıraktı, anlaşma sağlandığı açıklandı.

SİYASET 20.09.2023, 13:52 20.09.2023, 13:59
Zafer yine Azerbaycan'ın! Ermeniler pes etti, silah bıraktı

Azerbaycan, Karabağ için beklenen adımı atmış ve dün öğlen saatlerinde Karabağ bölgesinde askeri operasyona başladığını açıklamıştı.

Rus Basını bugün Karabağ Ermenileri'nin Azerbaycan’ın savaşı durdurma ve silah bırakma talebini kabul ettiğini yazarken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı Karabağ’daki terörle mücadele operasyonlarının Türkiye saati ile 12.00'de durdurulması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ermenistan bir kez daha pes etti. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Karabağ'ın Ermeni nüfusunun temsilcilerinin Rus Barış Gücü aracılığıyla yaptığı başvurusu dikkate alınarak lokal nitelikli antiterör operasyonunun durdurulması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Açıklamada anlaşmaya ilişkin şu maddeler yer aldı:

- Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan Ermenistan silahlı birlikleri ve yasa dışı Ermeni silahlı grupları silah bırakıyor, savaş mevzilerini ve istihkamlarını terk ederek tamamen silahsızlandırılıyor. Ermenistan silahlı birlikleri Azerbaycan topraklarından çekiliyor, yasa dışı Ermeni silahlı grupları feshediliyor.

- Paralel olarak tüm silah, mühimmat ve ağır araçlar teslim ediliyor.

- Yukarıda belirtilen süreçlerin Rus Barış Gücü ile koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresinden yapılan açıklamada ise yarın Yevlah şehrinde Karabağ'daki Ermeni nüfusunun temsilcileri ile yeninden entegrasyon konularının müzakere edileceği toplantı yapılacağı bildirildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@