1. YAZARLAR

  2. Mehmet Akif Erdem

  3. SÖMÜRÜ DÜZENİNİN UTANÇ GÜNÜ 8 MART
Mehmet Akif Erdem

Mehmet Akif Erdem

Yazarın Tüm Yazıları >

SÖMÜRÜ DÜZENİNİN UTANÇ GÜNÜ 8 MART

A+A-

Bir kere bugün kadınlar günü değil, dünya emekçi kadınlar günüdür.

161 yıl önce ABD de eşit çalışma şartları ve ücret isteği ile eylem yapan emekçi kadınların polis tarafından sıkıştırıldıkları depoda yanarak öldükleri gündür 8 Mart.

Ve buna sebep olan sömürü düzeni, kendi kültürlerinde var olan günah çıkartma işlemini bu olay üzerinden gerçekleştiriyorlar. Kadını gene değersizleştiriyor, kendi vicdanlarını aklamaya çalışıyorlar.

Daha birkaç on yıl öncesine kadar siyahlarla beyazların aynı otobüse bile binemediği bir ülkenin karanlık, utanç verici günlerinden biri daha 8 Mart.

Biz kadına seçme ve seçilme hakkını vereli nerdeyse yüzyıl olmuş, bazı ülkelerde kadına araç kullanma hakkı tanınmasını önemli gelişme diye yorumlayan sömürücü kafa...

Bir tarafta ise inanç kültürümüz bize; çalışanın emeğinin hakkını teri kurumadan ödememizi emrediyor. “Cennet anaların ayakları altındadır” diyor. Millet kültürümüz; “kadının yeri erin yanıdır” diyor. Hakan’ın yanında eşi eşdeğer statüde yer alıyor. Hayat paylaşılıyor.

Bizim inancımız, kültürümüzde kadınlarımız en değerlilerimizdir. Başımızın üzerinde taşıdıklarımızdır. Ortağımız, anamız, bacımız, kardeşimizdir. Yaşam onlarla bir bütün olarak ancak tam olur ve var olur.

Kimse kalkıp cahiliye devrindeki Arap kültürünü İslam bu diye saçmalayıp kendini salak durumuna düşürmesin.

Biz buyuz.

Akif’in tarif ettiği “medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar“ da bunlar.

8 Mart vesilesiyle bu vahşi sömürü düzenini ve sahiplerini, sahiplenicilerini nefretle kınıyor, en değerlilerimiz, KADINLAR’ın önünde hürmet muhabbetle eğiliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar