1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Taraf Olmayan Bertaraf Olur
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Taraf Olmayan Bertaraf Olur

A+A-

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemlerde TÜSİAD ile arasında bir gerilim yaşanmıştı. TÜSİAD referandum veya seçimden önce oy rengi açıklamaz demiş, Başbakan Erdoğan’da “Taraf olmayan bertaraf olur” diyerek iş dünyasına üstü kapalı bir mesaj vermişti.

Peki, durduk yere nereden geldi bu aklına derseniz, aslında durduk yerde gelmedi. Önce tarafsızlığın her konuda ve her seçimde geçerli bir doğru olup olmadığını düşündüm uzun uzun. Sonra ne kadar samimi ne kadar mümkün olabileceğini…

Çünkü bazı konularda altı çizilen tarafsızlık söylemleri deklare edildiği andan itibaren eşitliğe değil taraflardan birine destektir aslında.

Net olsun diye şöyle örnekleme yapayım

İyi ile kötü, doğru ile yanlış, güzel ile çirkin, hoşgörü ile zalimlik arasında tarafsız olabilir misiniz?

Bunlar yarışıyor olsa çıkıp da ben taraf değilim diyebilir misiniz?

Diyecek olursanız bu genelin aksini düşündüğü tarafa hizmet etmez mi?

Hele hele bazı konularda sorumlu, kitle önderi pozisyonda ya da tüzel bir kişilikseniz, gerçek tarafsızlık sükuttur. Ben tarafsızım demek ise eğilim. Sanılanın, tahmin edilenin tersine bir eğilim üstelik.

Son günlerde özellikle Eskişehir’de hele ki ticari hayatı şehir ve ülke adına çok çok ilgilendiren konularda bu taraf, tarafsızlık söylemleri eni konu tartışmaya açılınca bir kanaat, belki de ufak bir hatırlatma da ben not düşeyim istedim.

Zira şöyle bir karşıdan seyredince özellikle Ak Parti’de Eskişehir’de kişisel mücadeleler ve cepheleşme ile parti ve partinin mücadele ettiği alanlar ve ortak akıl birbirine ters düşüyor gibi.

Hele ki işin içine başka seçim ve tercihler girince!

Önceki ve Sonraki Yazılar