08.09.2023, 13:30

Tarihi çınar CHP

CHP'nin kuruluş yıldönümünde Önder Sav’ın bildirisinin altına imzamızı atıyoruz, sizlerle de paylaşmak istedim...

***

"Sevgili Dostlar. 9 Eylül, Partimizin Kuruluşunun 100. yıldönümüdür. Aslında Partimizin temelleri “19 Mayıs 1919”da “Aydınlanma Yürüyüşü” ile atıldı. Daha sonraları Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile gelişti, olgunlaştı.

Bugün tüzüğümüzün 1. Maddesinde yazılı olan ”Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin ve Kuvayı milliye’nin devamı olarak “9 Eylul 1923”tarihinde kabul edilen “Parti Tüzüğü ile kurulmuştur.” şeklini aldı.

Partimizin kurulduğu 1923 yılındaki ismi “Halk Fırkasıdır”. Anılan Tüzüğünün 1. Maddesinde “Gayesi, Milli Hakimiyet’in halk tarafından ve halkın ahrasına (uygun) rehberlik etmek ve Türkiye’yi asri (modern -çağdaş) bir devlet haline yükseltmek ve Türkiye’de bütün kuvvetlerin fevkinde kanunun velayetini hakim kılmaya çalışmaktır” diye düzenlenmiştir.

Bilindiği gibi Partimizin 1. Kurultayı olarak “4 Eylul 1919 Sivas Kongresi” kabul edilmiştir. 10 Kasım 1924 tarihinde partimizin adı “Cumhuriyet Halk Fırkası, Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı son Kurultay olan 9 Mayıs 1935 tarihindeki  4. Kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” olarak değiştirilmiştir.

Yüce Atatürk’ün Büyük Nutkunu okuduğu 15 Ekim 1927 tarihindeki 2. Kurultay’da  6 okumuzdakiCumhuriyetçilik-Halkçılık -Milliyetçilik ve Laiklik” ilkeleri kabul edilmiştir. Daha sonraları "Devrimcilik ve Devletçilik” ilkeleri de tüzüğümüze eklenmiştir.

Cumhuriyet’in devrimci ve gelişmeci özüne, demokratik, laik sosyal hukuk devleti ruhuna sahip partimizin içinden zaman zaman 6 OK'u değiştirmek isteyen talihsiz, bilinçsiz, onurlu geçmişine yabancı ve saygısız, cılız ve zavallı sesler geliyor. Partimize danışman adı altında Fetö’cüler, ne hazindir ki Atatürk’e hakaret etme küstahlığını sergileyenler, tarikatçılar sızmak istiyor ne yazık ki kısmen de olsa başarılı oluyorlar. Kararlı ve yürekli CHP örgütünde hiçbir beğeni almamasına karşın titiz olmak, yeri geldiğinde Yüce Atatürk’ün Bursa Nutkunda tarif ettiği gençler ve beyni genç kalanlar olarak tetikte ve uyanık olmalıyız. Bunları dikkat ve ibretle izliyoruz. Çok yakında yürekli CHP'lilerin sabırları taşar bir volkandan yükselen lavlar gibi patlar. 

Mustafa Kemal Atatürk”ün birinci eseri “Cumhuriyet” kadar önem verdiği ikinci eseri olan; CHP ve onun ödünsüz sağlıklı ve sürekli devrimciliğine sımsıkı bağlı üyeleri, bağımsız, antiemperyalist, kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir.

Kurtuluş Savaşı ile yoğrulan devrimlerden ödün vermeyen bükülmez ve teslim alınamayan, başkalaştırılamayan sağa çekilemeyecek olan CHP ve CHP'liler, içeriden ve dışardan yapılacak başkalaştırma ve dönüştürme sapkınlığını püskürtecek güçtedir. CHP AİLESİ'nin bu niteliklere sahip başı dik, ALTI OK'a sahip çıkma kararlılığındaki üyeleri olarak Mustafa Kemal’in takipçisi ve neferleri olmaktan gurur duyuyoruz.

Aksini düşünenlerin kendilerinin CHP'liliklerini ve CHP'de daha ne kadar kalacaklarını sorgulamaları gerekir.

Bu duygularla Kuruluş Günümüzü ve İzmir’in Kurtuluş gününü kutluyor, başarılar diliyor, sevgiler saygılar sunuyorum."
 

Yorumlar (2)
HASAN CİR CİR 3 hafta önce
DAHA NICEYUZ YILLARA LAIK DEMOKRATI K HUKUK DEVLETI OLARAK GIRMYI TEMENNI EDIYORUM YÜCE ALLAHTANDILIYORUM
Ayşe karabulut 3 hafta önce
Değerli büyüğüm Sayın İsmet Süder
Sayın Önder Sav'ın bildirisi sözün bittiği yerdir. Benim de haddimi aşar kendilerine hürmetlerimle teşekkürlerimi ve minnettarlığımı iletirim.
Umarım ve isterim ki CHP camiası silkelenip ders alırlar ahde vefa nın anlamını sorumluluğunu idrak ederler. İyi ki varsınız ellerinizden öperim saygılarımla

Gelişmelerden Haberdar Olun

@