1. YAZARLAR

  2. Kerem Akyıl

  3. Tek gündem var; o da seçimler
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

Yazarın Tüm Yazıları >

Tek gündem var; o da seçimler

A+A-

Ne güzel şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, termik santral meselesi ve Eskişehirspor’un kümede kalma mücadelesi gibi konularla oynayıp duruyorduk…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli elimizdeki oyuncakları aldı, yere çalıp parçaladı. Partisinin grup konuşmasında söz alan Bahçeli, hükümete erken seçim çağrısında bulundu.

Açık konuşacağım; bu çağrının Sayın Tayyip Erdoğan için bir sürpriz olduğunu düşünmüyorum. Hatta daha da açık konuşayım, Sayın Bahçeli’nin kulağına birilerinin eğilip, “Erken seçim yapmak istiyoruz. Fakat biz teklif edersek olmaz. Siz bir çağrıda bulunur musunuz?” demiş olma ihtimali bile yüksek…

Her neyse…

Seçimler memleketimize hayırlı olsun.

Aslını ararsanız yakın çevreme sürekli “Bu sonbaharda seçime hazır olalım” diyordum. Daha önceki seçimlerin sonuçlarını tahmin etme başarısı gösteren araştırma şirketlerinin sonuçları, hükümetimizin bir erken seçim kararı alacağını düşündürüyordu bana.

Ayrıca ekonominin durumu da pek iyi gitmediği için, hükümetin bir an evvel erken seçim kararı almasının, kendisi açısından en iyisi olacağını düşünüyordum. 480 milyar Amerikan Doları dış borcun olduğu, cari açığın sürekli arttığı, bankaların faiz yükseltmekten başka çaresinin bulunmadığı bir ortamdayız.

Buna bir de 16 yıldır açık vermeyen hazinenin ilk kez açık vermesini ekleyelim. Dahası Ortadoğu’da yaşanan gerginliklerin, doların engellenemez yükselişinin ve küresel piyasalardaki genel bir durgunluğun olduğunu da hatırdan çıkartmayalım.

Yapılan kamuoyu araştırmaları, “Bu Pazar bir seçim olsa” AK Parti’nin yüzde 47 civarında oy alacağını gösteriyor. Eğer parlamenter sistemde olsaydık, “AK Parti göbeğini kaşıya kaşıya tek başına iktidar olur” derdik. Ancak hükümet olmak için yüzde 50 + 1 oy almak gerekiyor. İşte bu noktada oy oranı yüzde 6 civarında olan MHP imdada yetişiyor. Böylece iki partinin toplam oyu yüzde 53’e çıkıyor.

Ancaaaak…

Partisinin MHP ile yapacağı ortaklıktan hoşlanmayan yüzde 2 civarındaki AK Partili Kürt kökenli seçmenin, bu durumda HDP’ye kayacağı var sayılıyor. Yani oy oranı yüzde 51 – 52 bandına düşüyor.

Tıpkı son Anayasa referandumunda olduğu gibi… Üstelik bu yüzde 51,5’lik oy, ‘şimdilik’ alınan oy. Bir sene sonra, ekonomide işler kötü giderse, bu oy oranının da çok aşağılara düşeceğini görmek için, müneccim olmaya gerek yok.

Dolayısıyla hükümetin aldığı bu erken seçim kararının, kendisi açısından en doğrusu olduğunu düşünüyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki, “Kerem kardeşim, hükümet bir karar almadı…”

Aldı kardeşim aldı… Hükümetimizin, “Madem öyle istiyorsunuz, hodri meydan” demesi yakındır.

Peki bu seçimlerin yereldeki yansımaları nasıl olur? Kimler belediye başkanı olur? Kimler seçimleri Eskişehir’de kaybeder?..

Bu soruların yanıtlarını da bir sonraki yazıda ele alalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.