Büyükşehir'den Yaşar Kemal Caddesi açıklaması 

AK Parti'nin trafik sorunu için gündeme getirdiği "Yaşar Kemal Caddesi" önerisi ile ilgili 9 gün sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı.

TRAFİK 31.03.2021, 14:27
Büyükşehir'den Yaşar Kemal Caddesi açıklaması 

AK Parti, Eskişehir'de trafik sorununa karşı çözüm önerileri içinde 71 Evler Mahallesi içinde kalan Yaşar Kemal Caddesi'nin bir an önce açılması gerektiğini gündeme getirmişti. 9 gün önce ilk olarak yapılan açıklama ve AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın da önceki günkü açıklamasında yeniden gündeme getirdiği Yaşar Kemal Caddesi ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı. 

Açıklamada, "AKP yerel yöneticilerinin hassasiyetlerine ve önerilerine teşekkür etmekle birlikte, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin Yaşar Kemal Caddesinin uzatılması önerisine sessiz kaldığı gibi bir algının tamamen yanlış olduğuna ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Şehrimizin güneyinde, 71 Evler Mahallesi sınırları içinde yer alan Yaşar Kemal Caddesinin bir kısmı şu an hizmettedir. Bahse konu olan Yaşar Kemal Caddesinin devamı, 2. Arabacılar Caddesini (Mamuca Yolu) birleştiren ve imar planlarında 25 metre olarak gösterilen yoldur. Bu yolun bulunduğu bölgede, meri (yürürlükte olan) imar kanunları doğrultusunda Odunpazarı Belediyesi tarafından 3194 Sayılı İmar Kanununun 18. maddesi uyarınca imar uygulaması yapılmış ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Encümeninin 21. 10. 2020 tarihli kararı ile de parselasyon planı onaylanmıştır. Söz konusu uygulama Eskişehir Kadastro Müdürlüğünde kontrol aşamasındadır. Kontrol işlemlerinin tamamlanmasını müteakip tapu tescil işlemleri tamamlanarak Yaşar Kemal Caddesinin uzatılacak bölümündeki araziler kamu eline geçecektir. Açıktır ki, söz konusu alanların özel şahıslara ait olması nedeniyle yerine getirilmesi gereken iş ve işlemler vardır ve bunlar belli bir zamanı almaktadır. Ancak, Yaşar Kemal Caddesinin uzatılmasına yönelik çalışmalara geçtiğimiz 2020 yılı içinde başlanmıştır.
Yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda teknik çalışmaların tamamlanması sonrası bahsi geçen yolların yapımı, iş programımızda bulunmakta olup, yapımı tamamlanarak hizmete alınacaktır" ifadelerine yer verildi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@