Eskişehir'de Cayrokopter'li denetimler başladı!

Eskişehir'de Cayrokopter'li denetimler başladı! Yapılan denetimde 14 sürücü yakalandı, cezai işlem uygulandı.

TRAFİK 09.08.2023, 16:49 09.08.2023, 16:56
Eskişehir'de Cayrokopter'li denetimler başladı!

Jandarma Genel Komutanlığı envanterine yeni katılan küçük hava aracı cayrokopterle Eskişehir'de trafik denetimi gerçekleştirildi.

Eskişehir'de, İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce Jandarma Hava Grup Komutanlığı bünyesinde bulunan cayrokopterle denetimlere başlandı.

14 sürücüye ceza

Ekipler 304 aracı kontrol ederek, 14 sürücü hakkında idari işlem uyguladı.

Trafik kazalarının en aza indirilmesi, halkın can ve mal kayıplarının önlenmesi, ulaşımın sağlıklı ve huzurlu sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında havadan denetimlerin süreceği bildirildi.

Cayrokopter nedir?

Cayrokopter veya otojir, döner kanatlı ve pervaneli bir hava taşıtıdır. İleri hareket için bir pervanesi ve dikey hareket için motorsuz ve serbest dönen bir rotoru bulunur. Helikopterin atalarından olan cayrokopterler II. Dünya Savaşı'ndan sonra yerini ağırlıklı olarak daha verimli olan helikopterlere bırakmış olsa da hâlen eğlence, keşif ve helikopter eğitimi gibi amaçlarla yaygın olarak kullanılır. Cayroplanör ise motoru olmayan bir cayrokopterdir ve süzülmeden önce başka bir hava aracı ile çekilmesi gerekir.

Motorlu uçuşun başlaması ile birlikte havada iyice yavaşlayabilen ve dikey iniş yapabilen bir hava aracı icat etmeye çalışan mucitlerin ürettiği pek çok prototip, kumanda edilmeleri zor olduğu için başarısız oldu. 1923 yılında İspanyol Juan de la Cierva rotor pallerini aksin merkezine (hub) aerodinamik ve santrifüj kuvvetlerine farklı bir şekilde tepki verecek şekilde yerleştirmeyi başardı. Bu keşif cayrokopter uçuşunu ve ileride de helikopterin icat edilmesini mümkün kıldı.

Cayrokopterin kalkış yapabilmesi için ileri hareket etmesi gerekir. Helikopter ise motorlu rotoru hem dikey kalkış hem de dikey iniş yapabilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@