Eskişehir'de tarihi Odunpazarı bölgesi trafiğe kapanıyor! Büyükşehir'den yeni açıklama geldi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve çevresindeki bağlantılı sokaklar için 5 yıl önce verilen yayalaştırma kararını uygulamaya alacağını ve söz konusu bölgenin trafiğe kapanacağını duyurmuştu. Bölgede hazırlıklara başlayan Büyükşehir Belediyesi'nden yeni açıklama geldi.

TRAFİK 17.09.2022, 13:38 17.09.2022, 13:52
Eskişehir'de tarihi Odunpazarı bölgesi trafiğe kapanıyor! Büyükşehir'den yeni açıklama geldi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve çevresindeki bağlantılı sokaklar için 2017 yılında alınan UKOME kararını 26 Eylül'den itibaren uygulamaya geçireceğini ve cadde ve bağlantılı sokakların trafiğe kapatılacağını duyurmuştu. 

Bölgede hazırlıklara başlayan Büyükşehir Belediyesi cadde ve sokaklara astığı afişlerle de kararı duyurmaya başladı. 

Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili yeni bir açıklama daha geldi. 

Açıklamada, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye bilgilendirici afişler asılırken, vatandaşları ve bölge esnafını bilgilendirmek amacıyla hazırlanan QR kodlu broşürler dağıtıldığı belirtildi. 

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, “Değerli hemşehrilerimiz insanların etkileşimi için güvenli, konforlu, erişilebilir alanlar, sürdürülebilir ve yaşanabilir kentlerin en temel bileşenidir. Bu çerçevede şehrimizde yayalaştırdığımız ve yayalaştırma sonrası daha da değer kattığımız alanlara bir yenisini daha ekliyoruz. Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içinde kalan Kemal Zeytinoğlu Caddesi Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyemiz tarafından hayata geçirilen birbirinden değerli projeler ile bölgeyi turizm açısından çekim merkezi haline getirmiştir. Özellikle yerli ve yabancı turist sayısındaki artış ile şehrimize gelen turlar nedeniyle de yaşanan araç ve yaya trafiği bölgede trafik düzenlemesi yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. İmar planlarında yaya bölgesi olarak gözüken Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar, 2017/6 sayılı Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından oy birliği ile alınan karar ile 26 Eylül 2022 tarihi itibariyle araç trafiğine belirli saatlerde kapatılacaktır" denildi. 

Araç yasağı hangi saatler arasında uygulanacak? Hangi sokaklar araç girişine kapatıldı?

1 Nisan-31 Ekim arası saat 09.00-23.00 ile 1 Kasım-31 Mart tarihlerinde 09.00-21.00 saatleri arasında Kemal Zeytinoğlu Caddesi (Atatürk Bulvarı- Şeyh Edebali sokak arası), Beyler sokak, Çürük Hoca sokak, Erler sokak, İnceağa sokak, Kurşunlu Cami sokak, Ortaç sokak, Özlemli sokak, Şeyh Sadık sokak, Tiryaki Hasan Paşa sokak, Arifbey sokak, Cemalciler sokak, Demirler sokak, Fırın sokak, Koca Müftü sokak, Mücellit sokak, Örencik sokak, Paşaoğlu sokak, Şirinyalı sokak ve Zeytinler sokak araç trafiğine kapalı olacak.

Minibüs güzergahları değişti, siyah 17 numaralı otobüs Kemal Zeytinoğlu Caddesi'ni kullanmayacak 

Caddenin araç trafiğine kapatılması nedeniyle cadde girişinde bulunan taksi durağı 1 araçlık bekleme noktası bırakılması şartıyla Atilla sokak köşesine taşınacak. Caddeyi kullanan 18 ve 32 numaralı minibüsler ise Devetepe-Kocatepe ve Şube sokak güzergahını kullanarak Odunpazarı'na ulaşacak. Devamında ise aynı güzergahı kullanmaya devam edecektir. Atatürk Bulvarı'ndan gelerek Kemal Zeytinoğlu Caddesi'ne devam eden siyah 17 numaralı otobüsümüz ise Kemal Zeytinoğlu Caddesi'ni kullanamayacağı için seferini Odunpazarı duraklarında sonlandıracak.

Alınan karar 5 yıldır uygulanmıyordu, şimdi ne gibi sonuç vereceği merak konusu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı UKOME tarafından 2017 yılında bölgenin araç trafiğine kapatılıp yayalaştırılması yönünde karar alınmış, ancak bu karar o tarihten bu yana uygulanmamıştı. Bölge esnafından gelen tepkiler sonrasında kararın uygulanmasından vazgeçen Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi'nin, 5 yıl sonra yeniden kararı uygulamak için harekete geçtiği belirtildi. Bölgedeki esnaf ve ikamet eden vatandaşlar uygulamadan bölgenin nasıl etkileneceğini, kararın Eskişehir trafiğine etkisinin ne olacağını merakla bekliyor. Vatandaşlar uygulamada sıkıntılar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istediklerini ifade ediyor. 


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@