1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkçeyi çok sevdiler
Türkçeyi çok sevdiler

Türkçeyi çok sevdiler

Dünyanın birçok ülkesinden üniversiteyi okumak üzere Eskişehir’e gelen yabancı öğrenciler, Eylül ayında başladıkları Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki dil eğitiminde, ilk 8 haftada okuduğunu anlama seviye

A+A-

Afganistan, Kamerun, Doğu Türkistan, Nepal, Somali, Kosova, Mali, Bangladeş, Etiyopya, Hindistan, Pakistan, Filistin, Suriye, Irak, İran ve Çad gibi dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelen yüzlerce yabancı uyruklu öğrenciler Eskişehir’de eğitim hayatlarına devam ediyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini almak üzere kente gelen öğrenciler, geldikleri ilk günlerde dil konusunda sorunlar yaşasalar da TÖMER eğitimleriyle bu sıkıntıları ortadan kalkıyor. Ana dallarını okumadan önce ESOGÜ TÖMER’de Türkçe eğitim alan yabancı öğrenciler, farklı dil ailelerine mensup olsalar da ilk 4 haftada kendilerini rahat bir şekilde ifade edebiliyorlar. Yaklaşık 8 ay süren TÖMER eğitimleri sonucunda ise gençler, neredeyse bir akademik makale yazacak şekilde Türkçe öğreniyorlar.

Türk boyundanım

Türkiye’ye Doğu Türkistan’dan gelen Abdüssemi Enver, Eylül ayından bu yana aldığı Türkçe eğitimlerinden bahsederek, “Türkçede orta seviye olabilir düzeyim. Biz Türk boyundan olduğumuz için bize Türkçe zor gelmez. O yüzden ilk geldiğim zamanlarında da anlıyordum ama konuşamıyordum. Şimdi bir az iyi. İlk geldiğim günlerde kendimi ifade edemedim. Yani anlıyorum. Türkler konuşuyor ama ben karşılık olarak bir şey de söyleyemiyordum. Biraz sıkılıyordum o zamanlarda. Şimdi istediğim şeyleri anlatabiliyorum. Herkes biliyor, bir dil öğrenirken dil bilgisini, sözcüklerini ortamdaki kullanmaları hepsini öğreniyoruz” ifadelerini kullandı.

Çocuk gibiydik

Afganistan’dan üniversite okumak için Eskişehir’e gelen Malaley Misterizade, kente ilk geldiklerinde küçük bir çocuk gibi hiçbir şeyi anlamadıklarını söyleyerek, “İlk geldiğim zaman hiçbir şey anlatamıyorduk. Böyle lal gibi duruyorduk. Bir çocuk nasıl konuşamıyor öyleydik ve sağ olsun TÖMER’den çok şeyler öğrendik ve benim bu konuşmamın sebebi de sağ olsun TÖMER ve öğretmenlerimdir. TÖMER’de çok şeyler yapıyor. Mesela pratikler yapıyoruz. Haftada iki gün konuşma, yazma var ve ondan sonra metinler ve sorular çözüyoruz” şeklinde konuştu.

Dil yapısı zorlamış

Kamerunlu Enuh Blaise Manga ise, dil yapısı olarak ilk başladığında çok zorlandığını ancak kısa bir süre sonra bu sorunu aştığını belirterek, “Şimdi daha kolay ama önce hiçbir şey bilmiyordum. Kimse ile konuşamıyordum çünkü kelimeler yoktu. Her zaman tercümen yanımdaydı. Ama şimdi bir az kolay. Artık sohbet edebilirim. Daha çok gramer ve metinler okuyoruz. Biraz Türk kültürünü öğreniyoruz. Sosyal hayat. Hey şeyi öğreniyoruz” diye konuştu. (İHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler