20.01.2021, 17:01

Vefa

Kenan Evren ve arkadaşları 12 Eylül 1980 darbesini yaparlar. Akabinde darbeciler toplumun üzerinden silindir gibi geçer. 

Bir sağdan, bir soldan adam asarken, siyasi partiler kapatılır, liderler Zincirbozan'a sürgüne gönderilir. 

Darbe öncesi siyasi parti teşkilatlarında görev yapanlar hapse atılır, atılmayanlara da yasak getirilir. 

Darbeciler sivil hayata geçiş için siyasi parti kurmayı serbest bırakırlar, fakat 1980 öncesi yaşananlar ve darbecilerin sert balyozu insanları sindirmiştir. 

Üstüne, Kenan Evren'in makbul görmediği rahmetlik Demirel'e, Ecevit'e, Türkeş'e yakın partileri kurmak için yürek lazım olduğu gibi zindanı da göze almak vardır.

Süleyman Bey'in talimatı ile Doğru Yol Partisi kurulur, parti ülkede teşkilatlanacaktır. Fakat tüm ülkede korku hakimdir, parti kuracakları asker tehdit etmektedir. Gece evden alınıp, nereye götürüleceğinizin belli olmadığı zamanlardır.

Şimdi hepsi rahmetlik olan Abdullah Üsküdar, Av. Buluç Başaran, Muhittin Şenyiğit, Av. Demir Berberoğlu Sipahi İşhanı'nda toplanırlar. Doğru Yol Partisi Sipahi İşhanı'nda kurulur, Demir Berberoğlu kurucu il başkanı olur. Demir Bey daha sonra 1995 seçimlerinde milletvekili seçilir. O zor günlerin cefasını çeken Demir Bey'i maalesef kaybettik. Geçtiğimiz günlerde ebediyete intikal etti. Ebediyete tahta bir tabutun içerisinde, iki metre çaputa sarılmış şekilde omuzlarda taşındı, beş dakika içinde de toprak oldu. Geriye hatıraları ve mücadelesi kaldı.

Güç ve kudret iktidarın nesnesidir.  Bu parti de o nesnenin sahibi oldu. Demir Bey'in cenazesinde o kudretin temsilcileri, eski Milletvekillerimiz, Bakanlarımız ve Belediye Başkanlarımız vardı.

İnsan doğal olarak bizimkileri ve şimdiki iktidar sahiplerini kıyaslıyor. Kıyas neticesinde biz ülke olarak, şehir olarak ne hata yaptık da bu duruma düştük, diyor.

Odunpazarı Belediye Başkanlığı yapan Ayhan Boyer'e bakıyorum, imkansızlık içerisinde sıfırdan belediye kur, imkansızlıklar içinde Belediye Başkanlığı yap, üslup, nezaket, beyefendiliğini hiç bozma... Bir de şimdiki Odunpazarı'nın Belediye Başkanına bakıyorum. "Allah’ım, Allah'ım neydi günahım" diyorum. 

Orhan Soydaş'a bakıyorum, o da sıfırdan belediye kurup imkansızlık, parasızlık içerisinde ne kadar kenar mahalle varsa çamurdan kurtardı, garibin fukaranın her derdine koştu, çok çalıştı, çakma halk adamlarından değildi, hâlâ aynı.

Yaşar Dedelek Bakanlık yaptı, Eskişehir'in menfaati için her şeyi yapardı, evini Ankara'ya taşımadı, hâlâ aynı evde oturur, bu şehri hiç terk etmedi. Kapısı her Eskişehirliye açıktı, şimdi Bakanlık yapan İktidar Milletvekilini gören, duyan var mı? Eskişehir'de ikamet etmez, bu şehre borçlu hissetmez kendisini. 

Fevzi Yalçın Milletvekilimizdi, o da evini taşımamıştı, evi ocağı Eskişehir'di, istisnasız herkesin gece, gündüz kapısını çalacağınız dert anlatacağı bir Milletvekiliydi. Fevzi Bey'de kibir ve nobranlık yoktu, hem salon adamı hem de halk adamıydı. En büyük özelliği Fevzi Yalçın'ın vefalı oluşuydu, hâlâ vefalıdır. 

İktidarın Milletvekillerinden biri İstanbul'dan fotoğraflar gönderiyor, ne gören var ne duyan. 

İktidarın diğer Milletvekili Eskişehir'de yaşıyormuş, eskiden "düğünlere katıldım" diye fotoğraf atardı, düğünler iptal olduğu için onu da göremiyoruz.

Sıradan vatandaşı bırakın kendi partisinin İl Başkanı, İlçe Başkanı, Belediye Başkanı sayın milletvekiline ulaşabiliyorsa dua etsinler.

Üstüne, sayın milletvekili görebileceğiniz en vefasızlardandır. Eskişehir üçünün de umurunda değil, ortalık yanıyor, Allah için bir kelâm edin, bir omuz verin deseniz arasanız da bulamazsınız.

Bir gün bütün sıfatlarınız, paranız arkada kalacak, bindiğiniz Mercedes'iniz, Bmw'niz, Audi'nizden inecek, tahta tabutun içerisinde ebediyete yolcu edileceksiniz. 
Ondan önce ömür boyu o sıfatları taşımayacaksınız, sıfatlardan arındığınızda bizim gibi sıradan insanların hala saygısı görmek istiyorsanız, tavsiyem bizimkiler gibi olmanız, onlar gibi yaşamanız. 

Bugünlerde kayıplar ve evden kaçanlar çoğaldığı için, televizyonlarda bunlar üstüne program yapanlar da çok revaçta. 

Acaba Müge Anlı'ya biz de müracaat etsek, "2018 Haziran'da seçilen AK Parti'nin Milletvekilleri o gündür bugündür kayıp, ne olur bulur musunuz" desek nasıl olur....

Benim ondan dahi umudum yok...

Yorumlar (3)
Hasan Tutucu 2 ay önce
Ağzına sağlık başkan. O vekillere oy verenler vekillerin adını bile bilmiyor boş versende arama nasıl olsa ilk seçimde gelirler
S Özcan 1 ay önce
Bence partinize haksızlık ediliyor,evet yaşadık o dönemleri ve gerçekten tüm vekillerin kapısı açıktı hem mecliste hem şehirde hatta sayın Yalçın ı gece yarısından sonra bile aramışligımız vardir
Nedim dönmez 1 ay önce
Tanismadigimiz halde siz bize bir konuda yardımcı olmuştunuz,ve işimiz hallolmustu, teşekkür ederim Hüseyin bey,yaparsa demokratlar yapar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@