1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Ya Kesikbaş Kazanırsa ?
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Ya Kesikbaş Kazanırsa ?

A+A-

Kitleler halinde futbol delisi olduğumuz için genelde bu sözü sık sık futbol müsabakalarından sonra kullanırız. Hani tuttuğumuz takım 90 dakika mücadele eder, harika bir oyun ortaya koyar, direklere takılır, kaleciye takılır ve hatta rakip takımın tek pozisyonu gol olur ve yenilirsiniz ya... İşte o zaman dersiniz “Galiptir bu yolda mağlup olan” diye…

Son günlerde ise bu sözü birçok Eskişehir Sanayicisi ve EOSB bölgesi ile alakadar insan 6 ay önce tanımaya başladığımız bir isim için, Celalettin Kesikbaş için kullanıyor.

Haksız da değiller.

Sanayi Odası Başkan Adayı olarak ortaya çıkan, içindeki cevheri ve vizyonu ne büyük eksiklik ki sadece bu süreçte tanıma imkânı bulduğumuz Kesikbaş’ın bir nevi Organize Sanayi Bölgesi seçimini kazanması imkânsız alacağı oy en fazla yüzde 30 diye konuşulurken, sanayicilerin yanı sıra bölgede parsel sahibi olanlarında oy kullandığı bir seçimde, üstelik divan kurulu rakip adayın ve mevcut yönetimin isimlerinden oluşurken yapılan bir seçimi bir elin parmakları kadar oy ile kaybetmesi Kesikbaş’ın rüştünü ispatladı. Üstelik Nisan ayında yapılacak ESO seçimine dair çok farklı düşünceler oluşturuyor kafalarda.

Mesela ESO seçiminin favorisi artık Kesikbaş diyebiliriz….

ESO seçiminde rakip olan yönetim de aynı zaman da OSB seçiminde birkaç oyla kazanan rakipleri …

Fakat Kesikbaş’ın seçimi alması durumunda, ESO’nun ufacık bütçesi ile rakip olan OSB yönetiminin 800 milyona yaklaşan bütçesini düşünürsek, düşünmesek daha iyi dedirten bir tablo, bir kaos, bir uyuşmazlık çıkıyor karşımıza.

İyi niyet ve etik unsurları düşünürsek ESO’da kaybetmesi durumunda OSB yönetiminin istifa etmesini bekleyebilir ve ardından yeni bir yönetim oluşabilir diyebiliriz. Peki iyi niyet ya da etik unsurları düşünmezsek, daha doğrusu düşünmesi gerekenler düşünmez ise …

Biz seçimin bize verdiği hakkı sonuna kadar kullanır ve elimizdeki bütçe ile güç ile istersek ESO’nun yönetimine ve işlerine istediğimiz zorluğu çıkartır ve taş koyarız derlerse” bunu yapabilirler mi?

Elbette yapma şansları ve yasal hakları var.

Yapılacak ne kadar etik ya da değil yaşanmadan, o koşullar oluşmadan bilemeyiz. Ya da hazır seçim sürecine vakit varken bu merak edilen sorunun altı deşilebilir?

ESO seçiminde de çok iddialı olan Nadir Küpeli ve ekibine Eskişehir Sanayisinin gelişimi için ESO seçiminde kaybederlerse OSB’den istifa ederler mi diye sorulabilir mesela…

Eminim cevaptan çok bu soru değiştirir tüm seçim seyrini ! 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar