Bakanlıktan açıklama... Eskişehir, Bursa ve Balıkesir de dahil

Bakanlıktan yeni sistemle ilgili yeni açıklama geldi: Eskişehir, Bursa ve Balıkesir de dahil...

YARGI 31.12.2020, 15:04
Bakanlıktan açıklama... Eskişehir, Bursa ve Balıkesir de dahil

Adalet Bakanlığı'ndan e-duruşmalara ilişkin yeni açıklama geldi. Açıklamada, ekim ayı sonunda İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nda başlanan e-duruşmanın uygulamasının, 30 büyükşehirde 405 mahkemede uygulanmaya devam ettiği duyuruldu.

Yargı reformu kapsamında 2020 yılında hayata geçirilen en önemli reformlardan biri de hukuk mahkemelerinde avukatların video konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarına imkan veren e-duruşma sistemi oldu.  Adalet Bakanlığı tarafından yazılımı yerli ve milli imkânlarla geliştirilen, e-duruşmanın uygulandığı mahkeme sayısının kısa bir sürede 405’e çıktığı açıklandı. 

Eskişehir, Bursa ve Balıkesir'de de e-duruşmaya geçildi

Uygulamanın devam ettiği 30 şehir arasında Eskişehir, Bursa ve Balıkesir de bulunuyor 

Mahkeme sayısı artıyor

Avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara bulundukları yerlerden video konferansla katılmalarını sağlayan e-duruşmanın kapsamı da genişledi. E-duruşmanın uygulandığı 30 büyükşehirdeki mahkemelere 76 mahkeme daha katıldı. Böylece e-duruşmanın uygulandığı mahkeme sayısı 405’e yükseldi. Sistem İstanbul Bakırköy ve Ankara Batı Adliyesindeki hukuk mahkemelerinin tamamında uygulanmaya başlandı.

E-duruşma sistemi 

Zaman ve emek tasarrufu sağlayan uygulamada avukatlar, UYAP Avukat Portal’dan duruşma sorgula menüsü aracılığı ile gerekçesini de yazarak e-duruşma talebi gönderebiliyor. Hâkimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinin ardından avukatların elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yapılıyor. Avukatların bilgileri ve fotoğrafı mahkeme hâkimince UYAP sistemi üzerinden teyit edilmesinin ardından sistemin aktif hale getirmesiyle birlikte e-duruşma başlıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@