Büyükerşen'in o davadaki beraat kararı da bozuldu! Yeniden yargılanacak

Yargıtay, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen hakkındaki bir beraat kararını daha bozdu. Büyükerşen ve UKOME heyeti yeniden hakim karşısına çıkacak.

YARGI 28.07.2023, 15:33 29.07.2023, 13:14
Büyükerşen'in o davadaki beraat kararı da bozuldu! Yeniden yargılanacak

Eskişehir'de icrai davranışla görevi kötüye kullanma suçundan yargılandığı davada beraat kararı alan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve UKOME üyeleri için Yargıtay, “beraat” kararını kaldırarak dosyayı mahkemeye yeniden gönderdi, yeniden yargılama kararı verdi. 

Eskişehir Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanı Ekrem Birsen, 2016 yılında evinin bulunduğu Sakarya Caddesi’nin otopark olarak kullanılması kararının iptali talebi ile idare mahkemesine dava açmıştı.  Açılan davada mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı vermiş ve UKOME’nin mevzuata göre mahkeme kararını uygulaması gerekiyordu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen başkanlığındaki UKOME kararı ile Sakarya 1 Caddesi’nin otopark olması iptal edildi. Ancak bir gün sonra tekrar toplanan UKOME yeniden caddenin otopark olmasını kararlaştırdı.

Ekrem Birsen, yapılanın yargı kararını uygulamamak anlamına geleceği gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine açılan davada Büyükerşen, 12 UKOME üyesi beraat etti.

Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener beraat kararını üst mahkemeye taşımıştı

Beraat kararını Ekrem Birsen’in avukatı Pınar Turhanoğlu Gücüyener, ‘Yargı Kararını Fiilen İşlevsiz Kılmak Suretiyle' suçun işlendiği gerekçesiyle üst mahkemeye taşıdı.

Yargıtay oybirliği ile beraat kararını bozdu, yeniden görülmesini istedi

Yargıtay’a giden dosya hakkında “yürütmenin durdurulmasına konu kararı iptal ettikten sonra aynı konuda karar almak suretiyle anılan yargı kararını fiilen işlevsiz kılmak suretiyle atılı suçu işledikleri” gerekçesi ile beraat kararının bozulmasına oy birliği ile karar verildi.

Dosya yeniden görülmesi için 4. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

“Yargıtay beraat kararını bozmuştur, dava yeniden görülecek"

Yaşanan sürecin başlaması ve devamında yaşanan süreçler hakkında konuşan Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener, “Süreci Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen başlattı. “Benim evimin önünü otopark olarak ilan edemezsiniz. Ben burayı satın alırken zaten size bir otopark bedeli yatırdım. Siz bana ücretsiz otopark yeri göstermek zorundasınız” dedi. Bununla ilgili idare mahkemesine dava açıldı. İdare mahkemesinde bu dava olumlu sonuçlandı. Öncesinde de Sakarya Caddesi’ndeki otopark uygulaması için yürütmeyi durdurma kararı alındı. Fakat sonrasında gördük ki bu karar uygulanmadı. Ceza davası da kararın uygulanmaması sonrasında başladı. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) bu kararın uygulanması için bir gün 11.30’da toplandı. İdare mahkemesinin kararının uygulanmasına, yürütmenin durdurulmasına ve bu caddedeki otoparkın kaldırılmasına karar verdi. Fakat ertesi gün 11.30’da tekrar toplanıyor. Biz burayı yeniden otopark ilan ettik diyorlar. Bu bildiğiniz mahkeme kararını dolanmaktır. Aslında günümüzde çok farklı örneklerini de görüyoruz. Bu suçtur. Bu görevi kötüye kullanma suçudur. Bundan dolayı biz bir şikayette bulunmuştuk. İlk derece mahkemesi de beraat kararı verdi. Devamında da beraat kararı verildi. Fakat Yargıtay beraat kararını bozdu. Dün karar elimize ulaştı. Yargıtay başta Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen olmak UKOME yetkililerinin de yeniden yargılanmasına karar verdi” dedi.

Büyükerşen'in "ihaleye fesat karıştırma" davasında yargılanması da sürüyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde bazı ihalelere fesat karıştırdıkları ve kamu zararına neden oldukları iddiasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve sanık belediye bürokratlarının yargılandığı davada alınan beraat kararları da daha önce Yargıtay tarafından bozulmuştu. Büyükerşen ve söz konusu bürokratlar hakkında yeniden dava açılmıştı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinin Büyükerşen ve diğer sanıklar hakkında verdiği beraat kararının bozulmasına hükmetmişti. Eksik inceleme nedeniyle ve bilirkişi raporları arasındaki çelişkilerin giderilmesi için dosya, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesine geri gönderilmişti. Büyükerşen'in söz konusu davada yeniden yargılanması da devam ediyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@