Büyükerşen ve belediye bürokratlarının yargılandığı davada yeni gelişme!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ve 23 belediye bürokratının ‘ihaleye fesat karıştırma’ gibi iddialarla yeniden yargılandığı davada yeni gelişme...

YARGI 20.10.2023, 15:44 20.10.2023, 15:50
Büyükerşen ve belediye bürokratlarının yargılandığı davada yeni gelişme!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ve 23 belediye bürokratının ‘ihaleye fesat karıştırma’ iddiasıyla yargılandığı davanın son duruşmasında yeni gelişmeler yaşandı. 

28 Ocak 2013’te Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan bazı ihalelere fesat karıştırıldığı ve neticesinde kamu zararına neden olunduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde 23 kişi gözaltına alınmıştı.

Sonrasında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve 23 belediye bürokratı hakkında, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘edimin ifasına fesat karıştırma’ ve ‘kamu görevlisinin resmî evrakta sahteciliği’ suçlarından 2016 yılında beraat kararı verilmişti.

Yeniden yargılanıyorlar

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Büyükerşen ve belediye bürokratlarının söz konusu suçlardan verilen beraat kararının bozulmasına ve yeniden yargılanmalarına karar vermişti. Dava Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrardan görülmeye başladı. Olayla ilgili olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ve 23 belediye bürokratı hakkında açılan dava devam ediyor. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına taraf avukatları katıldı.

Savcılık, Sayıştay denetçilerinden oluşan bilirkişi raporu alınmasını talep etti
Cumhuriyet Savcısı, davayla alakalı Yargıtay bozma ilamı doğrultusunda emekli Sayıştay denetçilerinden oluşan bilirkişi heyetinden rapor alınmasını talep etti.

Duruşma 16 Şubat'a ertelendi

Mahkeme heyeti ise duruşmayı, dosyadaki eksiklerin giderilmesi, istenen raporun düşünülmesine ve eldeki raporların incelenmesine karar vererek 16 Şubat’a erteledi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@