Eskişehir'de 5 milyon liralık zimmet davası... İstenen ceza belli oldu

Eskişehir'de zimmetine 5 milyon lira geçirdiği iddiasıyla yargılanan İcra Dairesi Müdür Yardımcısı ve diğer sanıklar hakim karşısına çıktı...

YARGI 16.11.2021, 15:13 16.11.2021, 16:07
Eskişehir'de 5 milyon liralık zimmet davası... İstenen ceza belli oldu

Eskişehir’de zimmetine yaklaşık 5 milyon TL geçirdiği tespit edilen 7’nci İcra Dairesi Müdür Yardımcısı E. K. ve olaya ilişkin 1’i tutuklu 4 sanığın daha yargılandığı davada mütalaa veren savcı, sanıkların 9 yıldan 25 yıla kadar hapsini istedi.

İddialara göre, Eskişehir 7’nci İcra Dairesi’nde müdür yardımcısı olarak görev yapan E. K.’nın, daire emanet kasası ve banka hesaplarından 4 milyon 858 bin 340 TL’yi 4 kişinin hesaplarına aktararak zimmete geçirdiği tespit edilmişti.

25 yıla hapis cezaları isteniyor 

Polis tarafından yakalanan E. K. ve 4 arkadaşı hakkında Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede E. K., S.T., K.I., O.A. ve S. E. hakkında ‘nitelikli zimmet, kamu görevlisinin resmî belgede sahteciliği ve bilişim sistemindeki verileri bozma ve sisteme veri yerleştirme’ suçlarından ayrı ayrı 9 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istendi.


Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında tutuklu sanıklar E. K., S. T. ve tutuksuz yargılanan sanıklar ile avukatları hazır bulundu. Sanıkların mahkemedeki savunmalarının ardından, savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Mütalaada 5 sanık hakkında ‘nitelikli zimmet, kamu görevlisinin resmî belgede sahteciliği ve bilişim sistemindeki verileri bozma ve sisteme veri yerleştirme’ suçlarından ayrı ayrı 9 yıldan 25 yıla kadar cezalandırılmasını istedi.

"Kumar tutkumdan dolayı yaptım"

Mahkemede önceki beyanlarını tekrar eden tutuklu sanık E. K., “Kumar tutkunluğumdan dolayı zimmet suçunu işledim. Suçum ortaya çıkınca hesaplara herhangi bir işlem yapmadım” dedi.

Önceki savunmasını tekrar ederek suçsuz olduğunu ileri süren tutuklu sanık S. T., “Zimmetle benim alakam yok. Zimmet olayından bilgim yok. Bu konuyla ilgili hiçbir çıkarım olmadı. Gelen paranın nereden gelip nereye gittiğini bilmiyordum suçum yok” ifadelerini kullandı.
 

Mahkeme heyeti sanıklar E. K. ve S. T.’nin mevcut tutukluluk hallerinin devamına ve tutuksuz yargılanan 3 sanığın adli kontrol şartıyla serbest kalmasına hükmederek, duruşmayı 30 Kasım’a erteledi.
 

Nasıl yakalanmıştı? 

Eskişehir 7’nci İcra Müdür Yardımcısı E. K.’nIn şubat ayında müdürlüğün emanet kasası ile banka hesaplarından zimmetine para geçirdiği tespit edildi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan inceleme sırasında görev yerinde olan E. K., ‘sigara içme bahanesiyle’ kapıya çıkıp adliyeden kaçtı. Savcılık, E.K. hakkında yakalama kararı çıkardı. Şüpheli, 2 gün sonra polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Operasyon kapsamında E.K.’nIn yanı sıra paraların aktarıldığı hesap sahipleri olan özel bir sağlık grubu şirketi gayri resmi sahibi S.T., şirket yetkilisi  3 süpheliyi de gözaltına alınmıştı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@