İbrahim Akar: Yaptığı düşünce özgürlüğü değil, provokasyondur

Eskişehir Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Akar'ın paylaşımı sonrası bir aile sağlığı merkezindeki tepki gören yazılar kaldırılmıştı. O doktor hakkında soruşturma başlatılırken, İbrahim Akar'dan Tabip Odası ve SES'in konuyla ilgili açıklamalarına tepki geldi.

YARGI 10.03.2023, 21:51 10.03.2023, 22:12
İbrahim Akar: Yaptığı düşünce özgürlüğü değil, provokasyondur

Eskişehir Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Akar'ın sosyal medyada paylaştığı o fotoğraf ve gösterdiği tepki sosyal medyada yankı uyanırmıştı. Akar'ın paylaştığı ve Eskişehir'e bir aile sağlığı merkezinde çekilen görüntüde bir muayene odası önündeki yazılar tepki toplamış ve tartışma yaratmıştı. 

Fotoğrafta muayene odası ekranında, "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz (1938), Giderlerse gitsinler (2022)" yazılarının yer aldığı, kapının yanındaki panoda da, "Deprem bölgesindeki çadırları su basmış, haberiniz var mı?" yazısının yer aldığı görülmüştü. 

Akar'ın paylaşımı sonrasında kaldırılan yazılarla ilgili söz konusu doktor S.K. hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

Eskişehir Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Akar, Eskişehir - Bilecik Tabip Odası ve SES Şubesi'nin söz konusu doktoru ve yazıları "ifade özgürlüğü" olarak savunan açıklamalarına da cevap verdi.

"Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı, savcılık da işlem başlattı"

Akar yaptığı açıklamada, "8 Mart tarihinde Eskişehir 13 Nolu Aile Sağlık Merkezindeki hasta çağrı ekranı ve yazı tahtasına yazılan ifadelerin bulunduğu görseli paylaşarak yazılanların bir sağlık merkezinde olmasının doğru olmadığını ve bu konuda yetkililerin gerekeni yapması doğrultusunda çağrıda bulunmuştum. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı konunun muhatabı hekim hakkında soruşturma başlatmış, savcılık yaptığım paylaşımı ihbar kabul edip işlem başlatmıştır" dedi. 

Akar'dan Tabip Odası ve SES'in açıklamalarına tepki

Akar, "Gelişmeler üzerine Tabipler Odası'na bağlı Bilecik ve Eskişehir Tabip Odası ve Kesk'e bağlı Ses sendikası açıklamada bulunarak bu ifadeleri düşünce ve ifade özgürlüğü, şahsımı provokatif paylaşım yapmakla itham etmiş, ilgili şahsa da sahip çıkmıştır. Bizim düşünce fikir özgürlüğü noktasında kimsenin fikir ve düşüncesiyle bir derdimiz olmaz olmamıştır da. Ancak hastalara şifa dağıtmakla görevli bir hekim çalıştığı devletin resmi kurumunda insanlara şifa dağıtacağı yerde insanların gözüne sokar şekilde provokatif fikirlerini dağıtamaz" dedi.

"Sağlık kurumlarının panoları kimsenin ezenformasyon sahası değildir"

Akar, "Hergün yüzlerce kişinin uğradığı sağlık kurumunun panoları kimsenin düşünce duvarı, devletin sağlık merkezi de kimsenin dezenformasyon sahası değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukuk devletidir ve hukukun üstünlüğüne inancımız tamdır. Kurumlar görevini, hukuk gerekeni yapacaktır. Son olarak bu hekime sahip çıkan yapıların ellerine geçen her fırsatta millet iradesi ve milletin değer yargıları karşısında takındıkları tavırları bildiğimiz için bu sahiplenme ve savunmalarını da hiç yadırgamadım" diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@