Kazım Kurt ve birilerine kötü, Odunpazarı halkına iyi haber!

Odunpazarı'nın merakla beklediği mahkeme kararı açıklandı... Kazım Kurt ve birilerine kötü haber, Odunpazarı halkına iyi haber geldi!

YARGI 14.07.2021, 16:21 19.07.2021, 15:53
Kazım Kurt ve birilerine kötü, Odunpazarı halkına iyi haber!

Odunpazarı Belediye Meclisi'nde Belediye Başkanı Kazım Kurt ve CHP'li meclis üyelerinin oy çokluğu ile yeni içkili yerler olarak Vişnelik Mahallesi'ndeki Kayıhan Sokak, Büyükdere Mahallesi'ndeki bazı sokaklar gibi alanların belirlenmesi ve buralardaki bazı mekanlara içkili yer ruhsatı verilecek olması kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Konut alanlarının dibinde, okul ve eğitim kurumlarına çok yakın bu alanlara içkili yerler ruhsatları verilmesinin önünü açan karara mecliste AK Partili meclis üyeleri karşı çıkmış, ama Kazım Kurt ve CHP grubunun oylarıyla karar geçmişti. Söz konusu meclis kararının iptali için vatandaşlar imza kampanyaları başlatmış ve davalar açılmış karar mahkemelik olmuştu. 

Söz konusu kararın iptali için açılan davada Eskişehir 2. İdari Mahkemesi'nin iptal kararı verdiğini açıklayan AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar, "Bu karar aynı zamanda içkili mekan olarak belirlenen bu bölgelerdeki yavrularımızın da geleceğini korumak adına önemli bir adım olmuştur" dedi. 

Eskişehir 2. İdari Mahkemesi iptal kararı verdi 

Odunpazarı Belediyesi Meclisi’nin kasım ayı toplantısında Vişnelik Mahallesi'ndeki Kayıhan Sokak ve birçok alanda içkili mekân ruhsatı verilmesine ilişkin CHP'lilerin oy çoğunluğuyla kabul ettiği karara Eskişehir 2. İdare Mahkemesi’nce iptal kararı verildi. 

"Vatandaşlarımızın iradesi tecelli etti"

İptal kararına dair açıklamalarda bulunan AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Av. Ali Acar,  “Eskişehir 2.İdare Mahkemesi'nce, 14.07.2021 tarihinde verilen karar gereğince; Eskişehir İli, Odunpazarı İlçesi, İstiklal Mahallesi Adalar Sokak ve Başarılı Sokak, Vişnelik Mahallesi Kayıhan Sokak, Büyükdere Mahallesi Millet Caddesi, Sarılar Sokak ve Fakülte Sokak 
Ihlamurkent Mahallesi Nilüfer Caddesi ile Karacaşehir Mahallesi 511 Sokak'ın içkili yer bölgesi olarak belirlenmesine ilişkin 06.11.2020 tarih ve 15/230 sayılı Odunpazarı Belediyesi CHP Meclis Üyelerinin Kararı’nda, hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı gerekçesi ile işlemin iptaline karar verilmiştir. Özellikle öğrencilerin örgün eğitimine devam ettiği okullar bölgesine erişim güzergâhı üzerinde bulunduğu ve bu durumun öğrencinin eğitim ve can güvenliği tehlikesini ortaya çıkaracağı, bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın da huzurunu ve güvenliğini düşünerek Eskişehir İdare Mahkemesi’ne dava açmıştık. Mahkemelerin, milletimizin vicdanı olduğuna dair inancımızı hiçbir zaman yitirmedik. Nitekim vatandaşlarımızın iradesi tecelli etti. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi tarafından 2020-857 E. Dava Dosyası’nda idari işlemin iptali kararı çıkmıştır. Bu karar aynı zamanda içkili mekan olarak belirlenen bu bölgelerdeki yavrularımızın da geleceğini korumak adına önemli bir adım olmuştur" dedi. 

İçkili mekan ruhsatı verilmesi değil, belirlenen yerler tepki toplamıştı

Meclis'te alınan kararda içkili mekan ruhsatı verilmesi değil, içkili yerler bölgeleri genişletilirken Kayıhan Sokak gibi ailelerin yoğun yaşadığı, okullar ve eğitim kurumlarına yakın merkezi alanların belirlenmesi eleştiri konusu olmuştu. Vatandaşlar, bu mekanlar etrafında güvenlik sorunları oluşabileceğinden ve çocukları için duydukları endişeleri gündeme taşımıştı. 

O yerlerde kimlerin içkili mekan açmak istediği açıklanmamıştı 

Yaşanan süreçte, içkili mekan ruhsatı alınmasının yolunun açıldığı söz konusu yerlerde kimlerin içkili mekan açmak istedikleri de çok konuşulmuş ve merak uyandırmıştı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve CHP'li meclis üyeleri ise bu konuda bir açıklamada bulunmamış, bu kişiler kamuoyuna açıklanmamıştı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@